П овече от 20 години след започването на строителството на втората у нас атомна централа и 17 години след "замразяването" на проекта, днес в Белене отново се дава старт на изграждането на ядрените мощности.
Развитието на "АЕЦ Белене" ще ни направи много повече независими, каза премиерът Сергей Станишев при първата копка на втората атомна централа в страната.
"На всички е ясно, че без развитие на ядрената енергетика няма как да се справим с промените в климата. Изпитвам огромно вълнение, защото това е най-големия проект през последните 18 години у нас и той дава ясна перспектива за българската енергетика", изтъкна той.
Централата ще се състои от два ядрени леководни реактора
от ново поколение с по 1000 мегавата мощност.
Тя ще бъде изградена по руски проект на атомна електроцентрала А92, който има сертификат за съответствие с техническите изисквания на европейските компании - оператори на АЕЦ, към атомните електроцентрали.
Стойността на проекта се изчислява на 3,997 млрд. евро, а прогнозната цена на произвежданата от новата АЕЦ електроенергия е около 3,7 евроцента за киловатчас.
Това е един от най-големите енергийни проекти, не само за България, но и за целия ЕС, каза министър Димитров при обявяването на събитието.
Строителството на първия блок на АЕЦ "Белене" трябва да започне през март 2009 г. и да приключи до декември 2013 г., когато трябва да бъде пуснат в експлоатация.
Вторият блок на централата трябва да бъде построен за периода март 2010 - юли 2014 г.
В края на 2007 г. Европейската комисия даде положително мнение за плановете на българската НЕК да построи нова АЕЦ на площадката "Белене". На 18 януари 2008 г. в присъствието на президентите на България и на Русия - Георги Първанов и Владимир Путин, бе подписан договорът за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на блоковете 1 и 2 на АЕЦ "Белене" между НЕК и "Атомстройекспорт".
Главен чуждестранен подизпълнител на руската компания е консорциум между френската група за ядрена енергия "Арева" и германската фирма "Сименс".
Само за 2007 г. България е платила 70 млн. лв. за внос на ядрено гориво, а за внос на петрол - над 3 млрд. лв.,
каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров по време на церемонията за първа копка на новата АЕЦ.
Министърът изтъкна, че "този старт действително ще остане в историята на България, защото днес се слага начало и на други енергийни проекти у нас".
България започва изключително експанзивна политика в областта на енергетиката, каза Димитров и добави, че това е "началото на Ренесанса на енергетиката у нас и чрез АЕЦ "Белене" ще станем едни от най-важните енергийни играчи в Европа и света".
В разпространено до медиите становище ГЕРБ предупреди, че
корупционната опасност може да се окаже реален проблем
при възможността фирми да получават поръчки до 1 млрд. лв. без процедура за възлагане на обществена поръчка.
Днес министър-председателят заблуди българските граждани, че строи нова България, заявяват от ГЕРБ.
В становището се посочва, че най-голямата неизвестна от реализирането на проекта e цената, която ще плащат българските граждани за произвеждания след дълги години на строителство и огромни финансови инвестиции български ток.
Според ГЕРБ е реална възможността тя да е по-висока и неконкурентна на тази от съседните държави и да повиши домакинските и производствените разходи.
Срещу строителството на централата се обявяват и екологични организации, обединени в коалицията "АЕЦ БелеНЕ".