С поред белградското списание "Време" (Vreme.com) транзитните пътища на кокаина от Боливия и Колумбия водят до България, а оттам към Запада. Пазарът е ограничен и е предимно за онези, които могат да си позволят скъпия наркотик - попзвезди, новобогаташи и мафиотски босове.
Балканите заемат важно място не само като място, където кокаинът влиза в Европа, но и където се преработва.
В началото на ХХI век колумбийските картели са изпратили специалисти и химици в България и Албания, за да подготвят и обучат своите колеги по бизнес, твърди "Време".
Изданието подробно описва тесните връзки между българските и сръбските наркодилъри. Ключова роля играе известният сърбин Йоца Амстердам (Сретен Йосич), който успява да се наложи в българската наркомафия чрез връзките си с един от нейните босове - Иван Тодоров-Доктора, подчертава "Време".
Йосич е координирал сътрудничеството между колумбийските картели и българската и сръбската мафия, които са осигурявали наркотрафика към Запада, обяснява списанието.
През 2001 г. в бизнеса се намесва и Земунският клан, който иска да отнеме от настанения в България Йоца Амстердам бизнеса с кокаин. Чрез Легия холандските и българските власти са осведомени кой е наркодилърът и къде се намира.
Йосич е арестуван в София в момент, когато е контролирал доставка на кокаин, пристигнал в страната.
Името му беше спрягано и във връзка с историята за подготвеното покушение срещу ген. Бойко Борисов, който заради това спря предизборната си кампания.
След убийството на сръбския премиер Зоран Джинджич сръбско-българските връзки на кокаиновия път са прекъснати,
а още един удар на българската мафия е нанесен през август 2003 г. в голямата международна операция "Лунна светлина", когато е спрян 3 т кокаин, тръгнал към Варна. Вчера в Пловдив бе даден ход на процеса срещу обвинените.
Разчистването на сметките в българския подземен свят след пропадналия бизнес с кокаина от Боливия трае и до днес и досега са убити 40 души, отбелязва "Време".
Пътят на кокаина през България е затворен и трафикантите са обърнали поглед към Черна гора. И тази връзка е разбита. Международната полиция и в българския, и в черногорския случай не е позволила дрогата да стигне до Балканите, а това говори за възможността по чуден начин наркотикът да се изгуби в балканските планини, заключава белградското издание.