Н ай-богатият жител на Близкия изток е 50-годишният саудитски принц Алуалид бин Талал ал Сауд, чието състояние се оценява на 20,3 милиарда долара. Така е според рейтинга на 20-те най-богати жители в региона, съставен от американското списание "Форбс".
В класация на списанието от март той е и 13-и по богатство в световен план. Принцът е притежател на компанията "Кингдъм холдинг" (Kingdom Holding) - конгломерат, който включва банки, медии, фирми за недвижима собственост и инвестиции в хотели. Той все още притежава и апетитен дял от американския финансов гигант "Ситигруп".
На второ място е 64-годишният кувейтец Насер ал Харафи със състояние от 11,5 милиарда долара. Той дължи парите си на разнообразни дейности - строителство, недвижими имоти, производство, храни, банкиране. Миналата година Харафи плати за цяла страница реклама в "Интернешънъл хералд трибюн", на която помести критика срещу американската подкрепа за Израел.
Трети по богатство в Близкия изток е египтянинът Нагуиб Савирис, който притежава 10 милиарда долара. Най-големият син на собственика на империята "Ораском" (Orascom) затвърди репутацията си тази година като най-смелия бизнесмен в региона. Новият му холдинг "Уедър инвестмънтс" притежава италианския телеком "Wind" и гръцкия "TIM Hellas".
В класацията са влезли представители на шест страни от Близкия изток. Най-много милиардери - седем, са от Саудитска Арабия. Петима, включително бившият руски гражданин и диамантен милиардер Лев Леваев, са израелци.
Състоянието на 20-те най-богати се оценява общо на 123 милиарда долара. Това е с 10% повече, отколкото през миналата година, и представлява 64% от общото богатство на 65-те милиардера от региона.
Интересното е, че само един от близкоизточните богаташи - 61-годишният саудитец Мохамед ал Амуди, който е на четвърто място, е спечелил парите си от бизнес с петрол; останалите са просто облагодетелствани от потока на пари от петрол в района.