П рез последните пет години единственото нещо, което правят икономистите е да се жалват от велия икономически растеж. Темповете на растеж на БВП в развитите държави не надхвърля 2%. Възстановяването на икономиката, ако то въобще се случва, за момента не може да подобри живота на обикновения човек.
Проблемът не е икономиката, а в нашите очаквания. Поне така считат главните изследователи на съвременните кризи професорите Кенет Рогоф и Кармен Райнхарт от Харвардския университет.
САЩ: всичко върви по план
Двамата учени са изследвали 100 финансови кризи за последните две столетия: 63 в развитите държави и 37 в големите развиващи се пазари.
Девет финансови кризи се падат на САЩ. Средното намаляване на нивото на БВП на глава от населението от пиковата стойност, отчитайки инфлацията, е 9%. Възстановяването е отнемало средно 7 години, а борбата с безработицата – 13 години. В пет от девет случая по време на възстановяването САЩ отново са изпадали в повторна рецесия.
Този път страната се справя далеч по-добре с положението. БВП на глава от населението от 2007 е спаднал само с 5%, за да се върне на нивата от преди кризата са били необходими само 6 години, избегната е двойната рецесия.
Но това не означава, че лошите години са отминали. Икономиката е загубила шест години и до ден-днешен не се е върнала към растеж. Нивото на заетост изостава значително под показателите от 2007. Не е изключено да ни трябват повече от 13 години, за да възстановим нивото, което сме имали през 2007. Но да се сравняват кризите по този показател е достатъчно трудно: историческите данни за безработицата не са много надеждни. Както и да е, в сравнение с останалите страни, положението в САЩ просто цъфти.
Европа изостава от графика
Освен САЩ в изследването са включени още 10 развити държави, страдащи от кризата. И само една от тях – Германия – след шест години успя да достигне пикът на реалните доходи отпреди кризата.
Във Франция, Великобритания, Исландия и Ирландия нивото от 2007 все още остава недостижима мечта. В Гърция, Италия, Холандия, Португалия и Испания БВП на глава от населението през 2013 продължава да спада. За повечето държави днешната криза може да се окаже по-тежка от Великата депресия /1929-1933/. Световната икономика ще се нуждае от поне още пет години, за да се възстанови.
В какво се крие тайната на американския успех
Има няколко обяснения, защо САЩ се справят по-успешно от останалите страни.
Благодарение на програмата за количествени смекчения американските банки по-бързо се избавиха от проблемните активи.
В САЩ беше реализирана най-ефективната програма за преструктурирането на дълговете на населението. Заради ипотечната криза много американци трябваше да се сбогуват със своите домове, но в същото време те се разделиха и със своите дългове. В Европа загубата на покрива над главата не означаваше, че хората се разделят и със своите задължения.
И най-важната причина – възможността лесно да се взимат кредити. Американските банки продължиха да кредитират гражданите и в най-тежките дни на кризата през 2009, а европейските даже в момента се страхуват да увеличат кредитните си портфейли. /БГНЕС
----------
Кенет Рогоф е професор по публична политика и икономика в Харвардския университет и бивш главен икономист на Международния валутен фонд.
Кармен Райнхарт е професор по международни финанси в Харвардския университет.
На снимката е Кенет Рогоф. /
Рогоф и Райнхарт: Защо американците успяха
През последните пет години единственото нещо, което правят икономистите е да се жалват от велия икономически растеж. Темповете на растеж на БВП в развитите държави не надхвърля 2%. Възстановяването на икономиката, ако то въобще се случва, за момента не може да подобри живота на обикновения човек.
12 януари 2014, 08:38
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!