Японското правителство е изправено пред една от най-сериозните кризи от началото на конфликта, пише днес и японският всекидневник "Йомируи Шимбун" и публикува снимка на тримата японци, отвлечени в Ирак.
А там насилието нараства. Положението в страната започва да се развива по ливанския модел, казва пред "Фигаро" специалист по иракските въпроси. Процесът на възстановяване е в задънена улица и се върви към разделение на контрола над териториите, твърди той.
Американците зле са разбрали манталитета на иракчаните, очаквайки те да ги посрещнат като освободители, коментира и "Паризиен". Втората грешка на САЩ според изданието е, че те са уволнили 500 000 души от бившата иракска армия, изпращайки по този начин директно в редиците на съпротивата хиляди обучени мъже. Въпреки всичко Вашингтон няма право на провал, защото това би поставило под въпрос неговото световно лидерство, завършва коментара.
Другата голяма тема днес във френската преса са вчерашните протести на служителите от държавната електрическа компания ЕДФ и "Газ дьо Франс". "Има електричество във въздуха", отбелязва иронично "Репюблик дю Сантр" по повод стачката. "Вместо да избухне в пламъци, както обикновено, бившият вътрешен и настоящ икономически и финансов министър Никола Саркози се опитва да потуши огъня", отбелязва "Трибюн". Вестникът уточнява, че напрежението нараства все повече сред работниците, особено в ЕДФ, която може да бъде приватизирана.
А управлението на една държавна и на една частна конкурентна компания са две съвсем различни неща, коментира икономическият "Еко". Според "Монд" позициите на френският премиер Жан-Пиер Рафарен отслабват след тази нова вълна от стачки, която идва в момент на вътрешнополитическо недоволство в управляващата партия ЮМП срещу новоизбрания кабинет.
"ЕДФ срещу Саркози" - с такова заглавие излиза пък регионалният "Миди Либр", за който стачката на служителите от електрическата компания е първия сериозен тест за правителството и неговия амбициозен министър на икономиката. "Алзас" пък предупреждава, че е опасно да се бърка с пръсти в контакта, когато има високо напрежение.
По същата тема, за приватизацията в енергетиката, италианският "Ла Република" пише, че "България отложи с един месец, до 25 юни, крайния срок за представянето на офертите за приватизацията на седем електроразпределителни предприятия. Българското правителство е разделило предприятията в три пакета. Италианската "Енел" проявява интерес и към трите предложения. Заедно с нея оферти има и от германската "E.On", чешката държавна "Cez", гръцката държавна "Public Power" и австрийската EVN.
Немският "Зюддойче цайтунг" пише за изказването на френския външен министър Мишел Барние против скорошното приемане на Турция в ЕС, както и за отговора на турския външен министър Абдула Гюл, че изказването на Барние има вътрешнополитическа причина.
Британският "Гардиън" цитира думите на кмета на Лондон, Кен Ливингстън, известен с прямите си изказвания. В интервю за "Гардиън" Ливингстън е заявил, че иска да види израелския премиер Ариел Шарон в затвора, в килия до бившия югославски лидер Слободан Милошевич, както и че в Близкия изток не може да има мир, докато "Западът си затваря очите пред несправедливото отношение към палестинците и не обърне внимание на корумпираните връзки между шейховете, нефтените компании и САЩ".