Това замърсяване може да има неподозирани екологични последици, съобщи АФП.
Според учените от университета на Калифорния в Сан Диего през периода от 1972 г. до 1987 г. пластмасовите микрочастици (с диаметър до 5 мм) са били сравнително малко в субтропичния кръговъртеж на Тихия океан, където се срещат няколко течения и затова боклукът се натрупва.
Тази зона е между Хавайските острови и Калифорния. Преди 40 години повече от половината взети проби там са били чисти.
Сега сметището в Тихия океан е приблизително с размерите на щата Тексас.
Изследвания в същата зона от 1999 г. до 2010 г. показват, че
пластмасовите микрочастици са се увеличили десетки пъти.
По данни на програмата на ООН за опазване на околната среда на всеки километър в морето има около 13 000 парчета пластмасов боклук.
Проблемът е най-сериозен в Северния Тихи океан.
Пластмасовите частици се поглъщат от морските животни и птиците, а те съдържат токсични химикали. Боклукът променя и средата на някои морски обитатели, предаде Асошиейтед прес.
Такъв пример е насекомо, което е започнало да снася яйцата си върху пластмасови частици вместо върху естествена пяна в океана.
Доказателства за това са събрали учени от института по океанография "Скрипс", изследвали 1600 км от калифорнийското крайбрежие през август 2009 г., за да документират въздействието на морския боклук върху флората и фауната.
Екипът вече обяви, че почти 10 процента от изследванията от тях риба е била погълнала пластмаса.
Подобно петно с пластмасови боклуци беше открито и в Атлантическия океан между Бермудските и Азорските острови.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!