П ърво условие за пълноценно членство на България в ЕС е вътрешната ни система за правосъдие и сигурност да отговаря на европейските стандарти, каза министърът по европейските въпроси Меглена Кунева на конференцията "Правосъдие и сигурност в разширена Европа. Предизвикателствата пред България", която се проведе в резиденция "Бояна".
По думите на министър Кунева България трябва да има работещи системи за сигурност, ефективно правораздаване и достъп до правосъдие вътре в страната. Тя подчерта, че постигането на тези стандарти е ключов фактор и за развитие на икономиката.
Кунева посочи, че след присъединяването на България към ЕС, страната ни ще е външна граница на съюза, което също трябва да бъде отразено в законодателството ни и приложено на практика.
Въпросът за правосъдието и сигурността има не само национално значение за България, но и общоевропейско, каза посланикът на Великобритания у нас Джереми Хил, който също участва в конференцията.
Убийството на банкера Емил Кюлев в деня на публикуването на доклада на Европейската комисия подчерта значимостта на предизвикателствата в тази област, отбеляза той.
По думите му България се намира в тази част на Европа, която се използва от престъпни групи за незаконен трафик, като на рисковете, произтичащи от това са изложени всички страни в ЕС.
Ангажираността на българските институции, полицията и съда ще гарантират предприемането на успешните стъпки на България напред към членство за ЕС, заяви португалският депутат и бивш еврокомисар, отговарящ за правосъдие и вътрешен ред Антонио Виторино на конференцията.
България трябва да поеме високи отговорности със своите външни граници, когато стане член на ЕС, отбеляза Виторино. Според него важно е и значението на функционирането на визова база данни, която ще помогне в борбата с тероризма.
Бъдещите членове на ЕС - България и Румъния, а и новоприетите - Полша и Унгария, през следващите години ще се превърнат в дестинация на емигранти и затова е необходимо да подготвят политиката си в тази област, посочи Виторино.
По думите му трябва да се подобри сигурността и оперативното взаимодействие между полицейските служби и службите по сигурността в страните от ЕС.
Пред страните от ЕС стоят сериозни заплахи като трафика на хора, оръжия и наркотици, а престъпните мрежи не могат да бъдат ликвидирани за ден-два, каза Виторино.
Има три ключови елемента за функционирането на съдебната система - опростеното законодателство, обучението и ползването на информационни технологии в системата на правораздаването, посочи бившият еврокомисар.
До края на декември тази година ще бъде приета стратегия за интегрирано управление на границите на базата на Шенгенските критерии, заяви министърът на вътрешните работи Румен Петков.
Той отбеляза, че България е равностоен партньор на ЕС и разчита на обективна оценка за постигнатия напредък, което по думите му ще е доказателство за разширението на ЕС.
България отдавна е обезпечила границите си и се бори с транснационалната престъпност, страната ни е гарант за сигурността на ЕС, заяви министър Петков.