П арламентът реши да създаде постоянна парламентарна комисия за контрол на ДАНС и подкомисия за контрол на разузнавателните служби. Това стана с приемането на промени в правилника за работа на Народното събрание, с които се създават двата нови органа.
Депутатите одобриха проекторешението на "Коалиция за България", НДСВ и ДПС с известни промени, направени в зала.
Комисията и подкомисията, която ще бъде към парламентарната комисия по отбрана, ще са съставени от по шестима души - трима от управляващото мнозинство и трима от опозицията.
Комисиите ще работят само в своя основен състав и заседанията им ще са закрити, приеха депутатите.
Комисията за контрол на ДАНС трябва да създаде вътрешните си правила в двуседмичен срок след влизане в сила на решението, и след това те трябва да бъдат утвърдени от парламента, решиха депутатите.
Те отхвърлиха предложенията, направени от Елиана Масева в комисията за контрол на ДАНС да участва по един представител на всички парламентарни групи, тя да може да проверява текущи оперативни дела само след решение на пленарна зала и недопускането на депутати, извън членовете й, на нейните заседания.
Народните представители приеха предложението на независимя депутат Мария Капон, лидер на ЕНП, направено в зала, комисията за контрол на ДАНС да взема решение с консенсус за осъществяване на контрол върху оперативни дела, а контрол върху текущи оперативни дела ще се извършва само в изключителен случай.
Осъществяването на контрола върху оперативни дела бе най-спорният въпрос
при дебата. Депутатът от ДСБ Атанас Атанасов определи като абсурд решението да се изисква консенсус, за да бъде прочетено едно дело.
Парламентът отхвърли другите проекторешения за създаване на комисия за контрол на ДАНС. От опозицията заявиха, че няма да участват в нея.
Предложението на Борислав Ралчев беше комисията да се формира на паритетен принцип, да е оглавена от представител на опозицията и да заседава при закрити врата.
Независимата Елеонора Николова предлагаше комисията за контрол на ДАНС да е съставена от по един представител на всяка от парламентарните групи и представител на независимите депутати. Николова също искаше комисията да бъде ръководена от представител на опозицията.
Въпросът за парламентарния контрол над работата на ДАНС стана особено актуален след скандалите там, които доведоха до уволнението на зам.-председателя Иван Драшков.
В средата на октомври ръководството на ДПС се обяви за ефективен парламентарен контрол над ДАНС.
Николай Методиев Георгиев е определен за зам.-председател на ДАНС, съобщи днес правителствената информационна служба. Досега Георгиев е бил държавен агент първа степен в главна дирекция "Контраразузнаване" в ДАНС.
Той е роден 1956 г. работи в МВР от 1988 г. Завършил е "икономическа география" в СУ "Св. Климент Охридски" и след това УНСС. Има едногодишна специализация в Академията на МВР.
В комисията за контрол на ДАНС бяха избрани Надка Балева от БСП, Минчо Спасов от НДСВ и Касим Дал от ДПС. Депутатите приеха предложението на "Коалиция за България" председател да бъде Балева.
В подкомисията към Комисията по отбрана ще участват Атанас Мерджанов от БСП, Станимир Илчев от НДСВ и Янко Янков от ДПС. Мнозинството прие предложението на ДПС подкомисията да се председателства от Янков.
Опозиционните партии отказаха да излъчат представители
в новите комисия и подкомисия.
Поведението на опозицията е безотговорно и тясно партийно мотивирано, се посочва в общо изявление на трите управляващи партии по повод отказа на опозицията от участие.
Очакваме опозицията и независимите депутати да преосмислят поведението си и в близките дни да се включат със свои представители в състава на тези комисии, се посочва в текста.
Според управляващите за първи път се случва едно мнозинство да се откаже да има болшинство в подобна комисия и подкомисия и да приеме те да бъдат конституирани на паритетен принцип.
Според Ангел Найденов от БСП на практика са били приети всички предложения на опозицията относно статута на комисията, включително и за относителната й автономност по отношение на нейните решения.
Парламентарната опозиция демонстрира пълна липса на конструктивност и направи всичко възможно да блокира усилията за ефективен контрол върху службите, с фокус върху дейността на ДАНС, подчерта Найденов.
Независимата Мария Капон призовава мнозинството и опозицията да започнат спешни консултации.
П-рано днес именно предложението на Мария Капон комисията да взема с консенсус решение за разглеждане на оперативни дела предизвика недоволството на опозиционните партии.
Йордан Бакалов от ОДС разчете съглашателство между Капон и управляващите. По думите му нейното предложение е било още по-лошо от това на управляващите.
Според Бакалов комисията, в която в момента влизат само тримата депутати от управляващото мнозинство, е нелeгитимна и няма да може да бъде отворена нито една разработка, защото по правилник се състои от шест души.
Така няма да има ефективен контрол, а служби без контрол могат да бъдат използвани на следващите парламентарни избори, което е и целта, смята Йордан Бакалов.
Атанас Атанасов от ДСБ каза в кулоарите, че предложението на Мария Капон
всъщност вече е правено от Ангел Найденов. Как ще се случи да има абсолютен консенсус между шест души в комисията, попита депутатът. Това, според него, означава никога да не се стигне до конкретно оперативно дело.
Гражданският контрол представлява консенсус в една комисия, такава е европейската практика, каза в отговор Мария Капон.