Д ве български неправителствени организации очакват разрешение от либийските власти, за да изпратят делегации в джамахирията.
На 15 ноември е насрочено заседание на Върховния касационен съд на Либия по жалбите срещу смъртните присъди на петте български медицински сестри.
Преди месец се обърнахме към либийското посолство, но още нямаме отговор, каза за НетИнфо пловдивският кмет д-р Иван Чомаков, който е председател на Сдружението за насърчаване на двустранните отношения с Либия.
Сдружението, създадено на 5 октомври, си поставя за цел чрез различни инициативи да подпомогне пострадалите от СПИН-епидемията в Бенгази и да работи за развитието на отношенията с Либия в различни области.
В Управителният съвет са скулпторът Вежди Рашидов, арабистът Киряк Цонев, генералният директор на БТА Максим Минчев, депутатът д-р Петър Берон, юристът и собственик на ФК Левски Тодор Батков.
Д-р Чомаков се срещна с либийския посланик в София, запозна го с целите и инициативите и сега се очаква възможност за пътуване до Триполи и Бенгази.
Целта ни е там да се срещнем с асоциацията на семействата на пострадалите от епидемията деца и да занесем медикаменти и други помощи, каза д-р Чомаков.
Сред другите инициативи на сдружението са предложение за побратимяване на Пловдив с Бенгази, посещение в България на членове на семействата на пострадалите, изграждане на африкански център за лечение на СПИН.
На 17 октомври беше учредено и гражданското сдружение "Препоръка 1726" в защита на българските медици в Либия. 1726 е номерът на препоръката на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, в която се настоява за незабавно освобождаване на медицинските сестри.
Сред учредителите са Валери Петров, Антон Дончев, Светлин Русев, Недялко Йорданов, Нешка Робева, Велислава Дърева, Крикор Азарян, проф. Радка Аргирова, проф. Младен Григоров, акад. Петя Василева, акад. Александър Фол, Владимир Шейтанов, Гасан Насър, Лили Маринкова.
Пред НетИнфо журналистката Велислава Дърева заяви, че сдружението настоява медицинските сестри да бъда освободени незабавно, а българският парламент, президентът и правителство да поискат международно разследване под егидата на ООН на изтезанията и нарушенията на човешките права на петте медицински сестри.
Това сдружение също иска да изпрати делегация в Либия, но настоява в нея да бъдат включени и по един представител на семействата на всяка от осъдените.
На 7 ноември от 19,30 ч. в Националната опера сдружението организира концерт под надслов "Свобода за българските медици, милосърдие за либийските деца" с безвъзмездното участие на Лили Иванова, Маргарита Хранова, Дони и Нети, БТР, Нина Николина, Любо от група ТЕ, АКВА, детският хор от Златица, хорът при ротондата "Св. Георги", откъси от мюзикъла от "Коса" и от спектакъла "Орисия".