А това, което прави Абрамович е различно. Както знаете, той е губернатор на Чукотка, много отдалечена провинция в Източен Сибир. Т.е. той е в добри отношения с Путин. И освен това се налага в страната като футболен меценат, като човек, който се занимава с благотворителност.
Това, че Роман Абрамович, един руски олигарх, се превърна в най-богатият човек на Великобритания, изобщо не шокира обществото. Ние имаме дълга традиция и искаме руснаците да идват тук. Това е страна, както Бонапарт казва, на търговците. Парите са в основата на нашия просперитет.
При нас идват не само руснаците, но и шейховете от емиратите, за да харчат. Представени са всички националности. Вие, французите се питате защо не идват в Париж.
Възможно е да е въпрос на език. Би трябвало да се запитате дали тези хора могат да говорят френски. Би трябвало да се запитате защо руснаците, които навремето всички говореха френски, не го говорят повече. А говорят английски.
Дали те инвестират много и дали влияят върху икономиката ни ? не, съвсем не. Ние не знаем какво точно правят с парите си, но те харчат нашироко. А ние, между другото, имаме още един пример на чужденци, които са се установили ? Файед, собственикът на Хародс, най-луксозния магазин на Лондон. Той е египтянин и също е имал много трудности, когато е искал да вложи във футбола, изхарчил е много в тази област, за да бъде приет от населението, но така и не успя да получи британско гражданство.
Докато чакат за гражданство, жените на руските олигарси харчат много в магазини като Хародс. А като си спомним и връзката на сина на Файед, Доди, с принцеса Даяна, ще видим, че още не се знае, какви могат да бъдат връзките между тези милиардери и всички бедни англичани, които търсят по-богат мъж.