П иянските запои стават все по-популярни сред европейските младежи, сочи мащабно проучване, осъществено по поръчка на Европейската комисия (ЕК), цитирано от EUobserver.com.
Феноменът може да бъде наблюдаван навсякъде в Европа, подчертава Питър Андерсън, един от авторите на изследването.
Освен това всички данни сочат, че тази тенденция ще продължи да се задълбочава, казва той в интервю за шведския вестник "Свенска Дагбладет".
Проучването е осъществено от лондонския Институт за алкохолни проучвания (IAS.org.uk). То е само част от изследване, което ще постави основата на европейската политика в тази област. Обширният документ трябва да бъде готов до края на годината.
Наблюденията са осъществени в почти всички страни членки на ЕС.
В Естония броят на 15-16 годишните момичета, които се напиват поне три пъти месечно, се е увеличил значително между 1995 г. и 2003 г. В Германия всеки пети тийнейджър на възраст между 12 и 17 години се е напивал и дори е губил съзнание от алкохол през последния месец.
Според доклада най-тревожен е фактът, че докато консумацията на алкохол на глава от населението в Европа намалява, броят на младежите любители на чашката расте.
Тийнейджърите, особено младите момичета, поглъщат големи количества алкохол по няколко пъти на месец. Освен това средната възраст на напилите се за пръв път е намалял от 15 години на 11,8 години.
Макар южноевропейците да пият предимно по време на вечерята или обяда и по тези географски ширини да намират откровеното напиване за смущаващо, тенденцията сред младите дори и в тези райони започва да става все по-тревожна: дори и тук започва да се наблюдава явлението да се пие заради самото пиене.
Проучването, което ще бъде публикувано по-късно през пролетта, прави сравнение между тенденциите в различните страни от ЕС.
Според Световната здравна организация (СЗО) европейците пият два пъти повече от жителите на другите континенти.
В същото време организацията подчертава, че пиенето е третият по ред причинител на смъртност след пушенето и високото кръвно налягане.
От 2003 г. Еврокомисията настоява да се хармонизират мерките сред страните членки от съюза за отстраняване на вредното действие на алкохола.
Въпреки несъгласието на големите компании производителки на алкохолни напитки, ЕК възнамерява по-късно през годината да наложи по-високи данъци върху алкохола, включително върху виното и бирата.