Генералния директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер изрази тревога от развитието на делото срещу Марио Николов за злоупотреба със средства по САПАРД.
По време на срещата си с премиера Борисов и с вътрешния министър Цветанов Кеслер коментира факта, че в края на миналата седмица Софийският апелативен съд оправда Марио Николов, съпругата му Мариана и още няколко души, подсъдими за пране на пари.
"Има нещо притеснително в присъдата. Случаят беше и български, и германски, и имаше разследвания и в двете държави, той показва, че вече няма национални въпроси, има транснационални въпроси.
По същия случай имаше присъди и наказания в Германия, а става въпрос за едно и също събитие,
и едни и същи доказателства", каза той. "Присъдите не са нещо, което е Божия воля. Трябва да бъдат анализирани и ние от ОЛАФ ще го направим. Случаят започна след разследване на ОЛАФ и на Германия по същия случай. В този случай ще анализираме какво е постановено", заяви Кеслер.
Случаят е показателен за българската съдебна система и трябва да се разбере как е възможно по едни и същи доказателства едни лица в една държава да са осъдени, а в друга държава да има оправдателни присъди. Трябва да видим дали това е проблем на законодателството, или има липси в разследването в едната държава, или има проблем с капацитета на съдебната система, каза още директорът на ОЛАФ.
"Няма причини и никакъв смисъл да има за един и същи факт, две съдебни процедури. Това е загуба на ресурси и прави нещата много по-бавни и може да доведе, както в този случай до нечестно решение на съда. Или в Германия, или в България решението на съда е нечестно", смята той.
"Този случай работи в полза на предложението в Договора от Лисабон и разработващото се от ЕК предложение да има за такива случаи европейски прокурор, който да отговаря и да има един единствен процес", добави експертът.
Споделих с директора на ОЛАФ тревогата си по делото "САПАРД", заяви премиерът Бойко Борисов след срещата.
"Ние като позиция ще изчакаме последната инстанция да видим какво ще бъде решението там", допълни Борисов.
"Точно съдията по това дело е един от хората, които бяха най-против Цветан Цветанов. Доказателствата, които бяха дадени в съда не бяха от нашата държава, а от ОЛАФ. Със същите доказателства в Германия хората бяха осъдени", заяви Борисов.
България има добри постижения в борбата с контрабандата на цигари и тютюн в ЕС,
отбеляза Кеслер след срещата. Това е явление, което засяга бюджета на държавите и на ЕС и възлиза на над 10 млрд. евро всяка година, посочи той.
Кеслер се спря на доброто сътрудничество на ОЛАФ с българските служби и специално с АФКОС, като припомни приетите наскоро у нас нормативни промени, засилващи капацитета на службата. Установихме, че през годините
нараства капацитетът на българската следствена система за реакция по отношение на международната финансова престъпност
и корупцията, която засяга европейските финансови интереси, заяви Кеслер. На срещата са разгледани и въпроси, свързани с необходимостта да съществува интегриран европейски подход към икономическите и финансови престъпления, които засягат интересите не само на една държава, но и на ЕС, като например контрабандата, корупцията, организираната престъпност.
По думите на Кеслер тази престъпност се увеличава в транснационален мащаб.
Според него трябва да бъде изоставена концепцията за класация на държавите като най-корумпирана или крадлива.
Тук не може да има национално съревнование, тъй като сме изправени пред международно явление и трябва се отнасяме към него по интегриран начин.
Джовани Кеслер се спря и на инициативата за европейския прокурор, която се разглежда в ЕС
Следващата година тя ще се обсъжда от европарламента и от Европейския съвет.
"Обсъдихме това и в тази връзка имаме много добро сътрудничество с българското правителство. Най важното е, че има силна политическа воля за сътрудничество, заедно с другите страни членки", каза гостът.
Министър-председателят Бойко Борисов отбеляза, че това е стара негова идея, която е поставял на Европейски съвет. В Европа трябва да има и европейски прокурор, който да действа на територията на страните членки.
В транснационалните престъпления стоките, товарите, хората минават през територията на различни държави, всяка от които има свое законодателство и прокуратура, полицейски служби, мотивира се премиерът.
Той заяви, че е поел ангажимент пред госта отново да постави този въпрос и пред Европейски съвет и заедно с други държави, които споделят нашата позиция да започнем работа по тази тема.
Министър-председателят е споделил с Джовани Кеслер тревогата си по делото САПАРД. Той обаче отбеляза, че ще изчакат с позицията си до решението на последната инстанция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!