Ние не знаем как ще назначаваме редови магистрати - централизирано, или по места, досега се провалихме.
Това каза пред БНТ председателят на Върховния административен съд (ВАС) Константин Пенчев.
Системата се е върнала на нивото от 2007 г., когато бе приет новият Закон за съдебната власт и въведен конкурсът чрез атестиране, който доведе до днешните катастрофи, добави той.
Системата в момента зацикли, смята Пенчев. Ние не сме назначавали един редови магистрат от 2007 г., назначавали сме само административни ръководители, поясни той.
Излиза, че ние не знаем как ще назначаваме редовите магистрати - централизирано, или по места, тоест не сме започнали да мислим за модела, заяви Константин Пенчев.
Той добави, че правосъдното министерство би трябвало да организира дискусия по темата.
Ако Висшият съдебен съвет ще изпитва новите кандидати, то той трябва да изобрети система и да ги изпитва централно, защото досега ние се провалихме, добави още председателят на ВАС.
"Аз съм гласувал, както се казва, на посоки, когато става дума за избиране на редови магистрати в Еленския съд или Еленската прокуратура – нито познавам тези магистрати, нито знам работата на това звено. Гласуваме по доверие, някой се е изказал 'за' или 'против' тези кандидати", обясни Пенчев.
Случаят с Красьо Черния показа, че няма ясни правила и като няма правила всякакви аномалии могат да се появяват. Този случаи показа една ясна язва в нашата държава, каза още председателят на ВАС.
Според него проблемът при случая "Приморско" не е бил, че магистратско дете има имот, а начинът, по който е купен въпросният имот.
Ние още не сме се научили да назначаваме магистрати, още не сме си оправили обърканата система и тръгваме да правим допълнителни забрани, каза Пенчев по повод предложението да бъде забранено на магистрати да членуват в тайни братства или масонски организации с нестопанска цел.
Едва ли зависимостта в България се диктува от тайните общества, допълни още той. Според него
има кръгове от хора в съдебната система, които кадруват и това не е Красьо,
а хора, които са в системата от години, може би не на ръководни постове, но имат своето влияние. Относно специализирания съд Константин Пенчев заяви, че при всички положения той ще създаде по-подготвени по сложните материи магистрати.
Не знам дали ще решава по 200 дела и дали ще струва 6,5 млн. лв. на година, но трябва да има специализация, каза още Пенчев.
"Най ме е страх, когато ми кажат - няма проблеми, всички те разбираме, ще решим въпроса", каза в заключение магистратът по повод Административно-процесуалния кодекс и свърхнатовареността на ВАС.
Не искам да давам оценки, а и тези твърдения по-скоро представят съдебното производство.
С тези думи Пенчев коментира оценките на говорителя на Европейската комисия Марк Грей от вчера.
Една от критиките на Грей беше, че въпреки че се приема закон, не се вижда той да се прилага по наказателното преследване, а после и в съда, както и че прокуратурата не подготвя достатъчно добре делата.
Оценките на Брюксел няма да ги коментирам, каза Пенчев и попита какво се случва с промяната на Закона за съдебната власт и с промяната при назначаването на редовите магистрати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!