Българският народ ще бъде този, който ще определя посоката и бъдещето на страната, като участва в референдума за АЕЦ "Белене", независимо че управляващите подмениха истинския въпрос. Това заяви депутатът от БСП Янаки Стоилов на дискусия днес, организирана от инициативния комитет, който събра подписите са референдума.
Положителният отговор на въпроса ще създаде възможности България да има своя работеща национална икономика и да има водещо място в енергетиката на целия регион, заяви Стоилов.
Той постави и въпроса за ролята на монополите в сектора - не само в енергопроизводството, но и в електроразпределението на страната, отбелязвайки значението на нова ядрена централа за България и за региона ни.
Янаки Стоилов каза още, че държавата ни не просто трябва да изгради някъде нова ядрена централа, а да използва ефективно построеното в Белене. Той отбеляза, че в Белене има вече изградена инфраструктура и подготовка, с възможност и гаранция за 10 хил. нови работни места, ако проектът бъде рестартиран.
Явор Куюмджиев от Инициативния комитет посочи, че България не е далече от опасността след 2028-2031 г. да внася ток, тъй като потреблението ще бъде почти два пъти по-голямо от произвежданата електроенергия.
Ако проектът не се реализира, цената за страната ни ще бъде твърде висока, предупреди Куюмджиев.
По време на дискусията беше прожектиран документален филм "Истината за АЕЦ "Белене".
АЕЦ "Белене не е партиен проект, а е с национално значение и е част от националната сигурност на страната, посочва във филма Румен Овчаров от левицата. От видеото става ясно, че с реализацията на проекта ще бъдат привлечени големи инвестиции и ще бъдат открити нови работни места. Във филма се посочва, че базисната цена на проекта е 4 милиарда евро.
Официалната руска агенция ИТАР-ТАСС информира за откритата днес кампания у нас за предстоящия референдум.
С излъчването на филма "Истината за Белене" започна разяснителната кампания по въпроса за строителството на нови ядрени мощности в България, пише кореспондентът на ИТАР-ТАСС от София.
Цитиран е Янаки Стоилов, който се надява, че по-голямата част от гласувалите ще подкрепят строителството на нова атомна централа в България.
"Решението на правителството да се откаже от АЕЦ "Белене", което беше подкрепено от парламента, подтикна над 700 хиляди граждани да съберат подписи за провеждането на референдум по въпроса. България трябва да построи нови ядрени мощности, нова АЕЦ, която може да бъде изградена единствено на лицензираната площадка Белене, защото там има готов проект, по който през последните години е извършена огромна работа", подчерта Стоилов.
През 2002 България реши да възобнови строителството на АЕЦ "Белене". През 2005 победител в търга стана руската "Атомстройекспорт". В края на март 2012 правителството на Бойко Борисов взе решение за излизане от проекта, който предвиждаше изграждане на АЕЦ с мощност над 2 МВт. През юни БСП започна кампания за референдум в подкрепа на "Белене", който се очаква да се проведе на 27 януари 2012, посочва ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!