Тя отговори на въпрос на Мая Манолова от Коалиция за България колко български граждани са били в забранителните списъци за гласуване и колко са сменили адресите си непосредствено преди изборите.
Манолова коментира, че от 155 хил. нови регистрации 98 хил. са упражнили правото си на глас по новия си настоящ адрес, което според нея е промяна на вота.
Не знам дали си давате сметка, че по този начин и вие, и вашето министерство, и българското правителство е въвлечено в извършване на престъпление, обърна се Манолова към министъра.
Въпросът беше повдигнат, след като много хора се оплакаха, че нямат право да гласуват по време на миналите избори.
Регистрацията по настоящ адрес се прави от общинските служби с разпореждане на кметовете на общините, каза Павлова.
Дейността на ГРАО не е довела до лишаване на граждани на право на глас, каза регионалният министър. Всеки гражданин има право да си смени адресната регистрация, допълни тя.
Имаше предварителни избирателни списъци, в които хората можеха да направят проверки за грешки. 12 хил. души откриха такива грешки, сигнализираха за тях и бяха включени в избирателните списъци, каза Лиляна Павлова.
32 743 дерегистрации по настоящ адрес са били направени за изминалите избори в рамките на законовия срок от края на януари до 22 юни, каза регионалният министър.
Всеки български гражданин можеше да провери и удостовери дали е в съответния избирателен списък и дали по някаква причина не е попаднал в забранителния списък. Всички граждани, които направиха тази проверка, сигнализираха за несъответствие и неточности, посочи Павлова.
Тези неточности бяха коригирани в избирателните списъци и избирателните списъци, публикувани още за първия тур на изборите, бяха актуализирани с тези технически грешки и неточности, добави тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!