Р еформи не могат да се направят за 100 дни, каза министър-председателят Пламен Орешарски в предаването "Панорама" на БНТ.
"Страхувам се, че и за 200 не могат да се направят, но могат да се започнат. Може да се очертаят насоките им и да се върви по този път, дори и с риска да не се одобряват от по-висок кръг граждани", обясни премиерът.
Той добави, че в хода на подготовката за проектобюджета за следващата година, който е първият бюджет на този кабинет, ще се направят
по-сериозни реформи в сектора на админстрацията, здравеопазването и образованието.
Ще се направи опит, в тясно сътрудничество, в съдебната система да се подобри значително ситуацията на този сектор, в който сме обект на критики от външните партньори.
При пристигането си в БНТ обаче Орешарски беше освиркан от протестиращи:
На въпрос на возещия Бойко Василев могат ли да се правят сериозни реформи без обществена подкрепа Орешарски отговори: „Традиционният отговор сигурно е не, но кабинетът свикна да работи през тези 100 дни под натиск и при неодобрение. Така че ще се опитаме да направим реформите, от които се нуждаем”, каза Орешарски.
Струва ми се, че за първите 100 дни имаме два видими резултата. Първият е, че при бизнеса изчезна страхът, и вторият е, че започнахме да възстановяваме далеч по-редовно ДДС, добави Орешарски.
По.думите на Орешарски, неговият кабинет е най-експертният от началото на прехода.
Тази година очевидно общественият ни живот е зареден с повече напрежение от обичайно. Така описа ситуацията в България министър-председателят. Той посочи, че
страната се е върнала в 90-те по някои от белезите като противопоставяне и политическа нетърпимост в обществото.
Премиерът очерта и каква задача си е поставило правителството до края тази и на следващата година: "Всички усилия на кабинета са насочени към нормализиране на първо място на обществения живот. Считаме, че инструментариумът за това е като постигнем, от една страна, насърчаване на предприемачеството и излизане от вече 5-годишния цикъл на икономическо развитие близко до рецесията, и от друга, малко по-висока социална отговорност, тъй като виждаме, че не малка част от българските домакинства буквално са на ръба. Разбира се, в рамките на финансовите възможности на държавата. Не можем да си позволим да харчим много повече от това, което събираме.
Финансовата стабилност също е важен параметър, каза Орешарски. Ще се опитаме да водим една по-социална и да насърчаваме икономическото развитие - няма други рецепти за успех, обясни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!