Б ългария трябва да има единна позиция за случващото се в Украйна, заяви евродепутатът Ивайло Калфин в интервю за БНР.
“Това е важно за българските граждани, за самочувствието на българите, че институциите могат да защитават интересите ни. Това, което се случва в Украйна, е много близко, то е свързано с България емоционално и физически”, посочи Калфин.
По думите му ситуацията в Черно море се променя коренно. “Това са сериозни въпроси, по които българските граждани би трябвало да очакват единство от институциите. Трябва да имаме българска позиция, която е ясна и силна”, подчерта българският евродепутат и се противопостави на критиките срещу работата на външния министър Кристиан Вигенин.
Това, което се случва в Крим и ЕС, общо взето, поставя въпросите за работата на институциите и ЕС, и НАТО, и за това дали е завършила действително Студената война или все още продължава в главите на някои, коментира Калфин.
Прекрояването на европейските граници при всички случаи предполага връщането на Студената война и военното противопоставяне между Русия и останалата част от света. Надявам се в Москва да си дават сметка за това нещо, каза още Калфин.
Според него ЕС трябва да излезе от състоянието в последните години да се занимава със себе си и да поеме функциите си световен играч. На САЩ е необходим един силен партньор като Европа, за да може действително да се постигат резултати, посочи той.
По отношение на анексирането на Крим от Русия, Калфин коментира: Това, което чувам от събеседниците си тук, е една огромна тревога, свързана с конкретни бъдещи действия. Надявам се да не се продължава по-нататък с подобна политика. Все си мисля, че в Москва наред с гордостта от възвръщането на територии, някой ще си даде сметка, че Русия поставя за следващото десетилетие изключително много трудности пред своето развитие.
Според евродепутата е изключено да има военен сблъсък.
“По този начин беше даден тласък на Украйна много бързо да се придвижи към ЕС. Мисля, че с анексирането на Крим вече трудно може да бъде спрян процесът, в който Украйна, Грузия и т.н. да не се присъединят към НАТО”, заяви той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!