Ек кторалната подкрпепа за БСП расте с 3%, а подкрепата за ГЕРБ остава на нивата от март - 24-25%.
Това показва национално представително проучване на "Галъп" от 31 март до 7 април сред 996 души.
Ако парламентарните избори бяха днес, за ГЕРБ биха гласували 24,6% срещу 24,4% през март. Досега, откакто ГЕРБ е в управлението, се наблюдаваше падане на подкрепата, обясниха социолозите.
Те уточниха, че трябва да се изчакат и резултатите следващия месец, за да се разбере със сигурност дали става дума за трайна стабилизация или ще има друга динамика.
БСП има подкрепата на 20,5%, докато през март електораният й дял е бил 17,8%. Увеличението не е за сметка на ГЕРБ, от което социолозите си правят извода, че става дума за
мобилизация на левия електорат.
За ДПС биха дали вота си 6,2%, за Синята коалиция - 4.3%, за "Атака" - около 3%. РЗС се движи около 1%, а НДСВ и ВМРО са под 1%.
38% заявяват, че няма да гласуват.
Според данните Кристалина Георгиева продължава да води класацията за доверие към политици с 62% доверие. След нея с почти равни нива на одобрение - около 39%, са Росен Плевнелиев, Бойко Борисов и Георги Първанов.
В първата десятка са и Меглена Кунева - 37%, Йорданка Фандъкова - 28%, Мирослав Найденов - 27% и Цветан Цветанов - 24%.
Според проучването доверието в
Касим Дал, който беше изключен от ДПС, има 7% одобрение, а лидерът на партията Ахмед Доган - 5%.
Социолозите за втори път си правят експеримент, като "изправят" един срещу друг на евентуален втори тур на президентските избори политиците с най-високо доверие според проучването. Така,
ако Бойко Борисов се изправи срещу Меглена Кунева
резултатът би бил 33 срещу 27% в полза на Борисов. В такъв случай 35% не биха гласували. Ако Кунева е срещу Росен Плевнелиев, тя би получила 30% срещу 25% за Плевнелиев.
37% са негласуващите в този случай. В ситуация Меглена Кунева на втори тур срещу Цветан Цветанов, тя би получила 32%, а Цветанов - 20%.
Според Андрей Райчев от "Галъп" БСП има два възможни модела на участие в изборите. Единият е традиционният - "на сребърния медал", тоест, когото и да издигне левицата, той отива на втори тур, но тогава не може да събере необходимата подкрепа, защото всички се обединяват срещу него, обясни Райчев.
Другата възможност е левицата да заложи на центристка, а не на партийна кандидатура и така да обере центристкия вот. Тогава резултатите ще бъдат по-впечатляващи, но БСП ще има само подкрепяща роля.
"Галъп": Трима с по 39% доверие
Ако изборите бяха днес, "Атака" и РЗС биха останали извън Народното събрание, сочи социологическо проучване
14 април 2011, 17:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!