Меглена Кунева е изпуснала възможността гроздовата ракия да се признае в ЕС като чисто българска напитка, каза министърът на финансите Симеон Дянков в отговор на въпрос на депутата от Синята коалиция Кирчо Димитров.
Дянков обясни, че на 28 юли 2011 г. България чрез Министерството на финансите е изпратила искане до ЕК за разрешение да се прилага намалена акцизна ставка за спиртната напитка гроздова ракия, произведена в страната.
"На 2 ноември 2011 г. получихме отговор от ЕК, с който ни информират, че подобно предложение на този етап ще доведе до нарушаване на член 110 от Договора за ЕС, съгласно който нито една държава-членка не може да налага върху стоките от други държави членки вътрешни данъци от такъв характер, че да дава косвена закрила на други стоки.
ЕК ни уведоми, че е целесъобразно данъчните правила за гроздовата ракия да продължат да следват общите правила за облагане с акциз на алкохола", обясни Дянков.
На въпрос - защо има три държави в ЕС, за които има изключения, е отговорено, че това е възможно, защото въпросът е поставен при предприсъединителните преговори, каза още финансовият министър.
"Има само три страни в Европейския съюз, които са регистрирали произвеждани на тяхна територия напитки като традиционни. И в трите случая напитките са свързани с традиционен район на производство. Напитки като "ракия", "водка" и "уиски" се считат за традиционни за много райони и различни държави в рамките на ЕС", отговориха от икономическия екип на Движение "България на гражданите".
От екипа обясниха, че предприсъединителният договор не предоставя възможност за преразглеждане и оспорване от други заинтересовани страни и затова може да съдържа само безспорни чисто национални запазени наименования.
Екипът, водил преговорите за присъединяване, е успял да запази 13 наименования на български напитки с географско означение: "Сунгурларска гроздова ракия", "Сливенска перла", "Стралджанска мускатова ракия", "Поморийска гроздова ракия", "Русенска бисерна гроздова", "Бургаска мускатова ракия", "Добруджанска мускатова ракия", "Сухиндолска гроздова ракия", "Карловска гроздова ракия", "Троянска сливова ракия", "Силистренска кайсиева ракия", "Тервелска кайсиева ракия", "Ловешка сливова ракия".
Факт е, че по време на преговорния процес до 2007 г. екипът на Меглена Кунева успя да постигне най-добрата в ЕС дерогация за облагодателстващо данъчно облагане – домашно произведената ракия за лична употреба е с 50% по-ниска от стандартната за страната акцизна ставка, отбелязват още от екипа на Кунева. Подобни отстъпки са получили само Чехия, Унгария, Словакия и Румъния.
Ставките върху високоалкохолните напитки в България са най-ниските от целия ЕС, заявяват още от икономическия екип.
"Смятаме, че изказването на Симеон Дянков има за цел да отклони общественото внимание от факта, че предложеният от него бюджет е нереалистичен и че най-вероятно ще се наложи да се актуализира още през пролетта – опасност, за която от "Движение България на гражданите" вече алармирахме. Събираемостта от акцизи и увеличаването на приходите за бюджета биха били многократно по-високи, ако държавата предприеме реални мерки срещу контрабандата, а не непрестанно да се търсят оправдания за провалите на настоящите управляващи", заявяват от Движението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!