4
Ми илните и интернет
оператори ще предоставят трафични данни на органите на реда до 72 часа от
поискването им, а не до два, както досега.Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред гласува днес на второ четене текстове от промените в Закона за електронните съобщения, съобщи председателят й Анастас Анастасов.
По думите му "приехме законопроект, който няма почти нищо общо с първоначалния вариант".
Отпаднало е предложението МВР да ползва програма за достъп до трафичните данни, както и искането те да се предоставят за престъпления, наказуеми със затвор над две години.
Дадена е възможност информацията да се обменя между органите на реда и операторите по електронен път, а не само на хартиен носител.
Дружествата ще пазят тези данни до 12 месеца, а поисканите от МВР данни ще се съхраняват допълнително половин година. Неизползваната информация ще следва да се унищожи в едномесечен срок.
Запазено е предложението съдът да дава разрешение за ползване на трафични данни, както и парламентарният контрол над този режим.
Информацията може да се ползва за разкриването на тежки престъпления, компютърни престъпления, както и на някой по-леко наказуеми, като заканата за убийство и купуването на гласове.
Приетите днес промени ни удовлетворяват, заяви зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков.
Според него срокът до 72 часа не ограничава органите и при сериозни случаи като терористичен акт или затрупан под лавина човек. В такива случаи информацията може да се получава и до два часа, посочи той.
Направеното днес е много сериозна стъпка напред, коментира и юристът от програмата "Достъп до информация" Александър Кашъмов.
Все още може да се работи по отношение на обхвата на престъпленията, за които да се искат трафични данни, добави обаче той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!