Н яколко вида скъпоструващи лекарства са изчезнали от аптечната мрежа заради паралелен износ. Сигналът дойде от Федерация Български пациентски форум и Асоциацията на собствениците на аптеки, на свикана по спешност пресконференция.
„Един от липсващите медикаменти е бързодействащият инсулин, с който се лекуват стотици деца и възрастни с диабет“, разказа председателят на Бъгарската диабетна асоциация Христо Маринчев.
„Доста е неприятно да отидете в аптеката с рецептата да си вземете инсулина и да се окаже, че такъв липсва. След въпроса кога ще получите, те казват: не знаем, не можем да кажем, в склада също няма, не разполагаме с въпросния инсулин“, обясни още той.
По думите на Иван Димитров, председател на федерация „Български пациентски форум“ от началото на годината за втори път липсва бързодействащ инсулин в аптечната мрежа.
„Повече от 100 лекарства, които са предвидени за българския пазар, не достигат до пациентите,
защото фирмата дистрибутор ги изнася на пазари с по-високи цени“, обясни председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
Той даде пример с лекарство, което у нас е напълно безплатно за пациента и се плаща от Здравната каса, а цената му на едро е около 450 лв.
„В Германия това лекарство струва 2 хил. евро, т.е., ако изнесете сто опаковки, забогатявате“, категоричен бе той.
„Създадена е цяла мафиотска организация, която се състои в следното – назначават се хора, които обикалят аптеките, имат рецепти, с които изкупуват всички лекарства от аптеките, които за съжаление за някои заболявания са съвсем лимитирани количества, да речем – 200 опаковки за цялата страна и фирмата, която ги е назначила, изнася лекарството и то не достига, разбира се, до крайните пациенти“, коментира още Костов.
В Изпълнителната агенция по лекарствата не са постъпвали сигнали от граждани, аптеки, пациентски организации и други източници за липса на инсулин,
казаха от агенцията.
По Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина не са на лице данни за паралелен износ при анализа на информацията от НЗОК и съответните притежатели за употреба за недостиг на конкретен бързодействащ инсулин, допълниха от ИАЛ.
Изискана е справка в срок до 24 часа от представителите на притежателите на разрешения за употреба за наличностите към момента. На нашия пазар сега се предлагат пет бързодействащи инсулина с различни притежатели на разрешения за употреба. През 2013 и 2014 г. в ИАЛ не са постъпвали заявления за преустановяване на продажбите или отсъствие от пазара.
Инсулинът, за който пациентите изразиха безпокойството си, може да бъде намерен в аптечната мрежа. Аптеките трябва да го заявят, за да им бъде доставен, увериха и от НЗОК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!