Как да изберем професия: Кажете това на вашето дете
Източник: netinfo
2

Елица Костова се занимава с кариерно ориентиране и развитие. Автор е на системата за постигане на цели "Пътят на Мечтите", ментор в редица корпоративни обучения. Тя е също създател и директор на фондация "Edu Compass”, която има за цел да подпомага млади хора в търсенето на тяхното професионално призвание. Фондацията организира вече няколко пъти безплатни курсове за кариерно ориентиране. Предвижда се в края на календарната година да направят отново.

– Елица, занимавате се с коучинг и менторство, като се опитвате да помогнете на младите хора да изберат своята бъдеща професия на базата на своите интереси и силните си страни като личности. Вие самата как стигнахте до своята професия?

– Когато бях на 19 “драмата” на повечето мои приятели беше кой на кого е намигнал. Аз обаче се измъчвах какво ще уча, какво е призванието ми и може би бях от малкото млади хора, които търсеха какво е призванието им. Една вечер по BBC чух за нова професия – коучинг, която едва сега навлиза. Усетих, че това е призванието ми и ще се занимавам тъкмо с това! Започнах работа като учител в първото българско частно училище – Англо Американското Училище. Там преподавах култура, език, водих различни програми. Почти веднага започнах и да консултирам кариерно младежи и възрастни. Останалото е история.

– Защо, според вас, се лутат част от младите хора при избора на професия и кой трябва да помогне – училището или семейството?

– Истината е от части очевидна – в училище се учат да опознават света навън, но и себе си. Не знаят как да взимат решения и да различат каприз от цел. Не се учат да поставят и да постигат цели, за да знаят какво означава да положиш усилие, за да стигнеш до някъде. Заедно с това, да познаваш силните си страни, интересите си е толкова важно за един младеж, колкото да знае коя е столицата на Буркина Фасо.

– При срещите с тийнейджъри какви въпроси ви задават най-често?

– Колебаят се между 3-4 неща и не знаят какво да изберат. Не знаят какво да учат или какво да правят в рамките на  избраната специалност (икономика, европеистика). Много често искат да се занимават с изкуство, но родителите им ги спират и се чудят как да се справят с този конфликт.

– Можете ли да разкажете за случай с младеж, който е бил много объркан, но заедно сте намерили решение?

– Да, имаше една девойка, която беше много неуверена. Колебаеше се между изкуство – керамика и наука – биология. Избра да учи биология и да продължи с керамиката и рисуването, като направи собствена изложба. Заинтригува се и от био микрията – наука за това как човешки творения следват формите на природата. В крайна сметка тя учи, има кариерен план и намери начин да съвмести двата си основни интереса, които се подхранват един друг.

Ето няколко съвета за младежи, които имат разнопосочни интереси и се чудят какво да изберат:

1. Няма погрешен избор, наистина.

Работихме с младеж, който след социология започва да се занимава с маркетинг и организиране на събития. Опитът, набран в социологията, му беше изключително полезен. Благодарение на него, той прави много задълбочени маркетингови проучвания и наистина разбира как да продава на хората.

Съветът на Елица Костова:
Важното е да вземеш максимума от всеки опит – дори и да не е „твоето нещо“, когато развиеш уменията, те със сигурност ти вършат работа в бъдеще, с каквото и да се заемеш. Не по-малко важно е и да знаеш кога да се откажеш – да уцелиш момента, когато вече не можеш повече, взел си опит и умения и продължаваш напред, но не тръгваш от нула.

2. Не всичко се случва в университета

Много младежи очакват, че именно университетът ще им даде бъдеща професия. Истината е, че в повечето случаи това се случва със стаж, извънкласни дейности. В работата ни с над 1000 младежа, около 60% от тях намират успешна реализация не 100% в сферата на образованието си и са щастливи и успешни.

Съветът на Елица:
Още докато си в университета или училище, пробвай колкото се може повече извънкласни дейности или проекти. Виж кои от тях наистина те влекат и остани там поне за една година. Освен че стои добре в СВ-то ти, това дава достатъчно време да прецениш до колко този твой интерес може да се превърне в основа за бъдещата ти кариера.

3. Оценка на интересите и силните страни

Живеем в свят, в който проекти и стартъпи все повече разчитат на анализ, на разбиране на средата си (обществото, икономиката, в която ще се развиват) и на разбиране за екипите си – кой член на екипа какво може да върши добре и как. В същото време толкова рядко в училище или университета правим оценка на интересите и силните си страни, а това е първата стъпка към успешна кариера.

Съветът на Елица:
Направи карта на интересите си. След това виж как тези интереси и умения се свързват с конкретни дейности, професии или роли. Ако не знаеш как да подходиш, можеш да започнеш със списък на интересите и силните си страни. След това, заедно с някой възрастен, виж кои интереси и силни страни се комбинират в професии (лекар, физик) или роли (координатор, наблюдател).  Това е една много лесна първа стъпка, която можеш да направиш сам.

4. Не се става милионер за един ден

Макар да звучи много логично и всички младежи да се съгласяват с това, твърде малко успяват да останат достатъчно дълго в една сфера, професия или работа, така че наистина да станат добри в тях. Болестта на 21ви век е хора, които са работили много неща по малко, но нямат едно или две неща, в които са много добри и с които могат да се откроят. Някои експерти твърдят, че именно това им дава широк поглед и е конкурентно предимство. От една това е вярно, от друга липсата на майсторство в дадена сфера няма с какво да се компенсира и води до застой в кариерата.

Съветът на Елица:
Обърни внимание на тези 3 умения и ги имай предвид, когато се захващаш с университет, стаж или проект:

1.   Разбиране – в известна търговска верига супермаркети например, за да станеш регионален директор с 6 цифрова заплата, минаваш през всяка една позиция в един магазин за около година. Да!

2.   Умения за планиране на кариерата – много младежи, за съжаление, не развиват умения да вижда по далеч от носа си и така не могат да оценят коя възможност, макар да не изглежда много привлекателна в началото, може да е много ценна!

3.   Издръжливост – нека бъдем честни, да си заслужиш възнаграждение от 5000 лв на месец не идва за ден – два работа.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

Свят Преди 11 минути

38 години след ядрената катастрофа в Чернобил

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

Любопитно Преди 15 минути

Поводът е юбилейният епизод 1000 на емблематичното предаване на NOVA

<p>&quot;Изменението на климата сее глобален хаос&quot;</p>

Нигерия се движи напред: Електрически превозни средства на хоризонта

Свят Преди 27 минути

Нигерия има за цел да постигне нулеви нетни емисии до 2060 г.

99-годишна

Когато духът е най-важен! 99-годишна баба счупи 3 световни рекорда по плуване (ВИДЕО)

Любопитно Преди 31 минути

История, която звучи като от филм, но всъщност е самата истина

Пожар на товарен кораб, плаващ към България, има ранен (ВИДЕО)

Пожар на товарен кораб, плаващ към България, има ранен (ВИДЕО)

Свят Преди 51 минути

Екипажът на плавателния съд е евакуиран на пролива Дарданели

<p>Доц. Кунчев обяви ще се въвежда ли&nbsp;извънредна епидемична обстановка заради коклюша</p>

Кунчев: Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка заради коклюша

България Преди 1 час

Карантина ще се въвежда само в конкретни училища и детски градини, където има заболели, като се въвежда и онлайн обучение

Най-често срещаните предизвикателства при управлението на служители от Gen Z

Най-често срещаните предизвикателства при управлението на служители от Gen Z

Любопитно Преди 1 час

Днес работодателите са изправени пред много сериозни предизвикателства

Какви са щетите след градушката в Старозагорско (ВИДЕО)

Какви са щетите след градушката в Старозагорско (ВИДЕО)

България Преди 1 час

Силни бури се разразиха в централните и южни части на страната в четвъртък следобед

"Зависимостта ни прави уязвими": Китай трябва да спре да помага на Русия

"Зависимостта ни прави уязвими": Китай трябва да спре да помага на Русия

Свят Преди 1 час

Това смята генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг

Старт на срещата между Антъни Блинкен и китайския външен министър

Старт на срещата между Антъни Блинкен и китайския външен министър

Свят Преди 2 часа

Американският държавен секретар вероятно ще се срещне с китайския лидер Си Цзинпин днес, преди да отпътува за Вашингтон

<p>Митов: Това е истинската причина да бъде свален Росен Желязков</p>

Митов: ПП-ДБ търси кризисен PR, затова беше свален Росен Желязков

България Преди 2 часа

Така искат да излязат от темата с пуделите, пачките, митниците и връзките им с контрабандисти, отбеляза депутатът от ГЕРБ-СДС

<p>38 години по-късно: Какво остави след себе си ядрената катастрофа в Чернобил</p>

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил, най-тежката в света

Свят Преди 2 часа

В ранните часове на събота, 26 април 1986 г., реактор номер 4 в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал

Любимите храни на принцеса Даяна

Любимите храни на принцеса Даяна

Любопитно Преди 2 часа

Да разберем заедно какви са нейните любими ястия и как можем да се вдъхновим от изтънчения ѝ вкус

Зодиите в любовта: Колко ревнив е всеки един зодиакален знак

Зодиите в любовта: Колко ревнив е всеки един зодиакален знак

Любопитно Преди 3 часа

Всяка зодия носи със себе си уникален подход към ревността

Кого почита църквата днес

Кого почита църквата днес

Любопитно Преди 3 часа

Свети Василий живял по времето на източния император Лициний (307-323 г.) и бил епископ на град Амасия в северната малоазийска област Понт

Протести във Венеция след въвеждането на такса за туристи

Протести във Венеция след въвеждането на такса за туристи

Свят Преди 3 часа

Стигна се до сблъсъци между полицията и демонстрантите