България ще поиска политически коментар от Европейската комисия в лицето на комисаря по здравеопазването и защита на потребителите Джон Дъли и експертен отговор от европейския орган за контрол на храните – ЕФСА, дали мултинационални компании предлагат различно качество продукти в старите и в новите страни членки на Европейския съюз.
Това съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Преди седмица изследване на словашка потребителска организация показа, че за някои храни и напитки като кола, кафе, шоколад и пр. в осем държави членки, сред които и България, са използвани по-евтини съставки. Според проучването нито един от тестваните продукти не е в нарушение на нормите и на препоръчителните стойности, но само един от тях е еднакъв по състав във всички държави, участвали в изследването.
"Очакваме отговор наистина ли има разлика в качеството и
позволил ли си е някой да ни третира като по-различни
в Европа", каза министърът.
Той е категоричен, че не е редно да има двоен аршин за отделните страни членки и да се допускат разлики в качеството.
На среща в земеделското министерство, на която присъстваше и председателят на словашката асоциация на потребителите Милош Лауко, представители на засегнатите компании
обявиха резултатите за спекулативни.
Министър Найденов е предложил на засегнатите фирми да се направи второ изследване в българска лаборатория. Според министъра потребителите трябва да са наясно верни ли са или не изводите от доклада.
Збигнев Валкиевич, представител за България на една от компаниите посочи, че вкусът на продуктите може да е различен, но това е, защото по света хората имат различни вкусови предпочитания. Разликите обаче не се отразяват на качеството на предлаганите от компанията продукти.
Според Мария Лазарова представител на друга от компаниите, изводите направени от словашката асоциация са категорично неверни и компанията, която представлява, не признава тези резултати, защото те са подвеждащи и тенденциозно манипулирани.
Според Лазарова
е все едно дали в една безалкохолна напитка има изоглюкоза или захар
от захарна тръстика и това в никакъв случай не понижава качеството на продукта.
Безспорно е, че всички изследвани продукти са на реномирани марки, които няма да направят компромис с качеството, отбеляза министърът. Ако обаче за потребителя е важно да знае дали в една безалкохолна напитка има захар или изофруктоза, то такава информация трябва да му се предложи, посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!