Т ази събота точно в 20:30 часа се очаква да изгасим осветлението си и да покажем своята съпричастност към климатичните промени и природата. Ние в ИПИ няма да го направим. Това се казва в позиция на Института за пазарна икономика, публикувана на неговата интернет страница.
Вместо да стоят на тъмно, икономистите смятат да отбележат един час, посветен на човешките постижения.
"Било то като вечеряме с близки и на светло, четем книга, гледаме телевизия, слушаме музика или се забавляваме в заведение, всеки един от нас ще се възползва от удобствата на съвременния живот без да потъва в безсмислен мрак", заявяват от ИПИ.
От института посочват, че светлината е символ на човешките достижения, които са повод за гордост, а не за срам.
Нашата позиция не е срещу природата, напротив, но един час на тъмно е само прах в очите, посочват от ИПИ.
В България Часът на Земята се провежда от 2009 г., като всяка изминала година неговите привърженици стават все повече.
Целта на кампанията е да привлече вниманието към климатичните промени и възможностите за ограничаване на вредното влияние на човешката дейност върху природата.
По традиция участниците изгасят осветлението си за един час в последната събота на март, която тази година се пада на 29-и. Тогава, между 20:30 и 21:30 ч. ще притъмнеят знакови и институционални сгради по света и у нас. Традиционно в инициативата се включват и много хора, които гасят осветлението в домовете си.
Идеята не е да се пести електричество, а символично да се обединят хората в грижата си към природата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!