Еврокомисарят Кристалина Георгиева, следвана от регионалния министър Росен Плевнелиев са на първите две места по одобрение, според последното проучване на "Галъп".
Премиерът Бойко Борисов е на трето място по одобрение.
Кристалина Георгиева е получила одобрение от 56% от анкетираните 1000 души, Росен Плевнелиев - 42%, Бойко Борисов - 40%.
Президентът Георги Първанов е одобряван от 39% от запитаните, на пето място е бившият български еврокомисар и независим кандидат за президент Меглена Кунева с 36%.
От "Галъп" коментираха, че данните от последното проучване потвърждават съотношение, което е налице от няколко месеца - ГЕРБ остава първа сила, следвана от БСП.
1/3 от българите имат доверие на ГЕРБ, като това е значително по-ниско от периода от преди година.
26,9% от пълнолетните граждани заявяват, че биха гласували за ГЕРБ, 18% - за БСП, 7,3% - за ДПС, 3,9% - за Синята коалиция.
За "Атака" биха гласували 2,5%, за ВМРО - 0,9%, за НДСВ - 0,5%, за РЗС- 0,3%, показват данните.
Около 38% са заявилите, че не биха гласували. Това означава, че над 60% биха гласували, а това не е нисък процент.
Президентският пост не е предрешен
в полза на който и да е от кандидатите, коментираха от "Галъп".
Според проучването при хипотетичен вариант за втори тур на президентските избори Росен Плевнелиев срещу Меглена Кунева 29% от анкетираните биха гласували за Плевнелиев, 27% - за Кунева, 35% няма да гласуват.
При вариант Росен Плевнелиев срещу Ивайло Калфин - 35% биха гласували за Плевнелиев, 17% за Калфин, 37% няма да гласуват.
При вариант Меглена Кунева срещу Ивайло Калфин 31% биха гласували за Кунева, 16% за Калфин, 42% няма да гласуват.
Проучването показва, че управляващите се намират в период на известна стабилизация на общественото доверие, коментира на пресконференция Първан Симеонов от "Галъп".
След пика на негативни оценки през пролетта, се наблюдава известен
спад на негативните очаквания за икономиката
и семейните бюджети. Отрицателните оценки за управлението остават по-високи от положителните, но летният сезон явно диктува известно успокоение на настроенията като цяло, посочиха от "Галъп".
На въпрос накъде върви България 57% от анкетираните смятат, че върви към по-лошо спрямо 65% през март и 63% през април, май и юни. 25% смятат, че страната върви към по-добро.
35% от анкетираните отговарят, че общото икономическо положение в страната през следващите 12 месеца ще стане по-лошо, 30% - ще остане същото, 19% - ще стане по-добро.
Проучването е направено между 28 юли и 4 август сред 1011 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!