1
Уа арският парламент прие закон, който засилва
правителствения контрол върху медиите и според
международни организации е деспотичен и зле дефиниран.Новият Национален орган за медиите и комуникациите, доминиран от лоялни на управляващата партия "Фидес" хора, ще контролира цялата обществена новинарска продукция и правомощията му ще включват налагане на сурови глоби върху частните медии, които нарушават закона, твърдят критиците от парламентарната опозиция.
Правителството в Будапеща настоява, че новият закон не засяга свободата на медиите и че предвидените в него мерки имат аналог в други европейски страни.
По силата на закона в една институция, наречена Национално управление на медиите и далекосъобщенията, се събират Националната телевизия, Националното радио, държавната сателитна телевизия Duna TV и държавната информационна агенция МТИ.
Нищо не се променя в тези медии,които сега се наричат обществени (или обществено-законови) и се издържат изцяло от държавния бюджет.
Преди време премиерът Виктор Орбан заяви, че "обществените медии трябва да останат грижа на правителството, за да могат да изпълняват определени културни и политически задачи, които то им възлага"
Критиците, главно социалисти и други леви партии, окачествяват закона като деспотичен и отбелязват, че той не посочва ясно какво новинарските медии трябва да правят, за да се съобразяват с него.
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа също обяви, че законът строго ограничава печатните и онлайн медии.
"Регулирането на печатните медии може да ограничи медийната свобода и свободния обществен дебат, които са неделима част от демокрацията", каза представителката на ОССЕ за медийната свобода Дуня Миятович.
Ръководителят на управляващото мнозинство на партията "Фидес" в парламента отхвърли опасенията от въвеждане на цензура: "Изключено е новият закон за доведе до цензура. В главата на умния политик никога не минава мисълта за цензура, защото тя би довела до противопоставяща се алтернативна култура".
Освен регулаторните промени, цялата новинарска продукция на обществените телевизия и радио и националната информационна агенция МТИ ще се слее, а съдържанието ще се разпространява безплатно.
"С предизвикалия остри противоречия закон се цели да бъде установен контрол върху медиите и се прави опит да бъде ограничена свободата на печата", пише днес вестник "Файненшъл таймс".
Създаването на национален медиен съвет с права да налага глоби на електронни и печатни медии, които не спазват изискванията на закона - например като не осигуряват балансирано представяне на събитията - предизвиква опасения и в Унгария, и в чужбина, посочва вестникът.
По-рано този месец няколко национални всекидневника излязоха с празни първи страници, с което изразиха протеста си срещу закона за медиите, който позволява журналистите да бъдат принуждавани да разкрият пред медийния съвет своите източници на информация.
Най-сериозните страхове от медийният съвет са, че той получава правомощия да разследва, съди и глобява издатели и електронни медии, за които се смята, че са накърнили "човешкото достойнство" или че са нанесли "обида" на етнически общности, вероизповедания или малцинства.
Протестите срещу новия медиен закон стават в много деликатен момент - от 1 януари Унгария поема ротационното председателство на Европейския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!