Засега е известно само, че кандидатите на ГЕРБ за президент и вицепрезидент на предстоящите на 23 октомври избори ще бъдат обявени в 15 ч. на 4 септември.
Според Би Ти Ви регионалният министър Росен Плевнелиев вече снима предизборен клип.
"Правен свят" дори твърди, че най-вероятният тандем е Плевнелиев - кандидат за президент, и правосъдният министър Маргарита Попова - кандидат за вицепрезидент.
Според политолога Румяна Коларова обаче е възможно ГЕРБ да заложи на по-малко познато лице.
Би Ти Ви излъчи тази вечер репортаж, според който Плевнелиев е бил видян на няколко знакови места в София да снима предизборен клип.
Вчера между 18.30 и 19.00 часа Плевнелиев бил в Бизнес парка в „Младост", придружен от снимачен екип, разказва Георги Мойсейски, който по същото време се разхождал в парка край езерото.
Дама, която е пожелала лицето й да не бъде показвано по телевизията, разказва, че чула, че докато го снимат Плевнелиев казал: "Кандидатирам се за президент, защото..."
Забавянето на кандидатурата на ГЕРБ за кандидат-президент не носи негативи, динамиката на общественото мнение се оказа такава, че забавянето донесе по-скоро позитиви, каза политологът доц. д-р Румяна Коларова в интервю за Агенция „Фокус".
Според нея, ако от ГЕРБ издигнат добре известен човек с профил, който се разминава с този за държавен глава, това може да им изиграе много лоша шега.
"Знаете за вица, който обикаля напоследък, че можем да научим името на кандидатите, след като ГЕРБ спечелят изборите. Разбира се, всичко зависи и от профила на кандидатпрезидентска двойка, от техните лични качества. Защото е пределно ясно, че при такава предизвестена победа, ако от ГЕРБ издигнат добре известен човек, чийто профил обаче се разминава съществено с очакванията за държавен глава, това може да им изиграе много лоша шега, каза Коларова.
Публичното обсъждане на няколко кандидатури и предварителната оценка кой става и кой не, винаги помага, а в случая този път не беше извървян. В момента, когато се вдигне завесата, кандидатурите могат да се окажат голям провал или голямо попадение, посочи тя.
"Отсега мога да кажа например, че кандидатурата на Росен Плевнелиев не е съвсем еднозначно печеливша. Това да си енергичен изпълнител, строител на магистрали е доста по-различно от това да си президент", обясни Коларова.
Ролята на министър на регионалното развитие и благоустройството е доста различна от ролята на държавен глава, допълни тя.
"В случая високият рейтинг на един министър не означава, че от него ще стане добър президент. В някои отношения по-безопасен е изборът на неизвестния човек. Понякога той се оказва по-удобен. Защото е като жокер - отговаря на всички очаквания, всеки вижда в него това, което очаква", каза още Румяна Коларова и обясни, че когато става дума за министър, който вече две години е по медиите, той със сигурност вече е проявил черти, които не се нравят на част от симпатизантите на ГЕРБ.
Затова, когато има толкова дълго натрупано очакване и когато има такава гарантирана подкрепа и едва ли не предизвестена победа, печелившата кандидатура може да е на по-непознат човек, а не на много известна личност, смята политологът.
Тя припомни, че Петър Стоянов не беше известен за голяма част от избирателите, когато триумфално спечели президентските избори 1996 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!