К ато игра на котка и мишка изглеждат отношенията през 70-те години между Държавна сигурност и световноизвестния философ и писател Юлия Кръстева, според публикуваните днес от Комисията по досиетата документи.
Във вторник Комисията обяви, че Кръстева е била вербувана за агент на бившата Държавна сигурност. Тя е работила за външното разузнаване с псевдоним "Сабина".
Досието на проф. Кръстева - "тъмният образ на една икона"
Публикуваните днес документи обаче показват, че тя не е писала донесения, контактувала е със служители на Държавна сигурност, но не спазвала указанията за конспиративност, на много от срещите не се явявала и, както пише един от агентите, опитвала да легализира тези отношения. В разсекретените материали няма писани от самата Юлия Кръстева документи.
Кръстева, която от 1965 г. работи и живее във Франция и е известно име в интелектуалните среди, още в началото помолила Държавна сиурност да не настоява да пише информации, "защото нямало да може да изложи същественото".
Разсекретените документи показват, че ДС е следила всяка нейна стъпка още от 1963 г., в папките се пазят характеристики, писани за нея, копия от нейни писма до близките й в България. Преценката е, че тя има "добри възможности за работа по наша линия сред френски културни дейци".
Според една от справките Владимир Костов подготвил психологически Юлия Кръстева още през 1966 г. за предстоящо върбуване. През 1967 г. агент "Иванов" пише за нея: "Може да се смята за сигурно, че Юлия е напуснала окончателно България и остава в Париж".
В досието й има документ от декември 1970 г. за проведена вербовка, "Вербовката на Ю.Кръстева може да се смята за успешно ивършена, предложен псевдоним Сабина", пише "Любомиров".
В следващи справки за срещите си с нея той посочва, че тя пропуска срещи, обясненията обикновено са, че е забравила, че е била много заета, че свекърва й се разболяла й е трябвало да се грижи за нея. От отчетите за проведените разговори с Кръстева на "Любомиров" се вижда, че тя разказва за работата си, за ваканции с близките си, търси съдействие за продължаване на валидността на паспорта на сестра й, която учи в чужбина.
По постоянната задача за откриване на центрове, кооито работят срещу България казва, че нищо конкретно не могла да научи, пише агентът през юни 1971 г.
"На 4 май 1973 г. при разглеждане на работата на резидентурата в присъствето на Любомиров бе решено да се прекъсне оперативния контакт със "Сабина" поради това, че не желае да работи, не идва редовно на договорените срещи, отклонява ги и има открит стремеж към легализиране на връзката", е отбелязано в документ в досието.
През цялото време Държавна сигурност се интересува от позиците на Кръстева и нейния съпруг Филип Солерс. Според агентурни сведения двамата изпитвали известни симпатии към Китай - "нещо което сега е на мода между "авангардните" френски интелектуалци". По-късно, през 1973 г., се твърди, че Кръстева и съпругът й минали на маоистки позиции.
"Монд" посвети страница на Юлия Кръстева
"От въпросите, които ми поставяше стана ясно, че тя се поддава на антисъветската пропаганда, водена тук и въпреки аргументираните ми обяснения тя не остана твърдо убедена в нашата права кауза", пише друг агент.
Кръстева е споделяла в разговори с агенти на Държавна сигурност свои политически анализи - за позициите на Френската комунистическа партия, за Франция, през юли 1976 г. тя дори прави прогноза за големи шансове на Джими Картър да спечели президентските ибори в САЩ, което се случва няколко месеца по-късно.
Не мисля че може да се залага на натиск по линия на родителите или сестра й,
може да доведе до обратен ефект, пише Антонов.
Отново той през април 1976 г пише: "Очевидно иска родителите й да дойдат тук, но се опитва да действа по начин, който е характерен за нея - да получи нещо от нас, без обаче да даде насреща нещо".
В делото на Юлия Кръстева се пази и докладна записка на Лука Драганов - зам.началник на отдел Консулски, за негов разговор с Кръстева по повод нейно писмо-оплакване, че не се разрешава на родителите й да гостуват на семейството й и да видят тримесечния им син.
"Заявих на Кръстева, че България няма да коленичи пред заплхата, че съпругът й ще пише статия против нашата страна и че това не е достойно за една българка. Допълних, че имаме евентуално и с какво да отговорим, тъй като сестра й завръшва висше образование със стипендия в СССР. В отговор на това Кръстева обясни, че те не са имали намерение да запашват България, а тя просто разказала пред наши служители спора със съпруга си, който не можел да разбере как е възможно, след всичко казано в Хелзинки, да не се разрешава на двама възрастни родители да отидат и видят внучето си, зявявайки в раздразнено състояне, че заслужава да опише случая в "Монд", пише в докладната записка.
В крайна сметка Драганов предлага, като отбелязва, че това е и мнението на посланика, да се разреши на родителите на Юлия Кръстев са я посетят.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!