Екатерина Захариева: България подкрепя суверенитета на Чехия и Украйна
Екатерина Захариева   
Източник: МВнР

В ицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева изрази пред колегите си от Европейския съюз пълната солидарност на България с Чехия срещу нарушаването на националния й суверенитет от страна на Русия, както и потвърди пълната подкрепа на България за Украйна на фона на ескалацията и струпването на руски военни в източните части на страната, съобщиха от пресцентъра на МВнР.

Напълно неприемливо е нарушаването на суверенитета на Чехия от страна на Русия, това не се случва за първи път, е казала Екатерина Захариева по време на състоялия се днес чрез видеоконферентна връзка Съвет "Външни работи".

В началото на заседанието Ян Хамачек, вицепремиер, вътрешен министър и и. д. външен министър на Чехия, е информирал колегите си от ЕС за експулсирането на 18 служители на посолството на Русия в Прага, както и за разкритията на чешките спецслужби за двама офицери от руското военно разузнаване, пряко свързани с взрива на чешки склад за боеприпаси през 2014 г.

Първите дипломати от ЕС и върховният представител Жозеп Борел са изразили пълна подкрепа и солидарност с Чехия срещу незаконните действия на Русия.

Основна тема на Съвета "Външни работи" днес е била ситуацията около Украйна, като онлайн в дискусията се е включил и украинският външен министър Дмитро Кулеба.

Външните министри от ЕС са потвърдили категоричната подкрепа на Евросъюза за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна, както и за ускореното прилагане на ключовите реформи в областта на върховенството на закона, съдебната система и борбата с корупцията. Те са изразили дълбока загриженост от продължаващото масирано струпване на руски военни сили и оборудване по границите с Украйна и на полуостров Крим. Отправен бе настойчив призив към Русия за прекратяване на провокативните действия, деескалация на напрежението и съживяване на преговорите в рамките на

Тристранната контактна група на ОССЕ и Нормандската четворка, информират от пресцентъра на МВнР.

Изразявам пълната солидарност с Украйна по повод опасната ескалация около границите й от страна на Русия през последните седмици, тези действия са абсолютно неприемливи, е заявила Екатерина Захариева. Трябва да продължим да бъдем солидарни с Украйна и да настояваме Русия да изпълнява всичките си международни ангажименти, е посочила външният ни министър. Тя е приветствала Украйна за проявяваната сдържаност през последните седмици в тази извънредно тревожна ситуация.

За българската страна е много важно да бъде постигната деескалация на напрежението и да бъдат препотвърдени ангажиментите към примирието от юли 2020 г. и мирното решение на конфликта в Източна Украйна. Необходимо е пълно прилагане на Минските договорености като единствен начин за постигане на решение на конфликта, посочват от пресцентъра на външното ни министерство.

Министър Кулеба е повторил поканата към страните от ЕС за участие на най-високо ниво в учредителната среща на Международна платформа по Крим, която ще се проведе на 23 август 2021 г. в Киев. Екатерина Захариева е потвърдила българската подкрепа за платформата.

Министрите са провели дискусия и по ситуацията в Етиопия, където по данни на ООН около 4,5 млн. души се нуждаят от помощ.

Външните министри са обменили виждания за засилване на приноса на ЕС в координация с международните и регионалните партньори за спешно прекратяване на военните действия и облекчаване на тежката хуманитарна ситуация в провинция Тигрей, за стартиране на политически диалог между местните власти и правителството в Адис Абеба и пълно разследване на данните за тежки нарушения на правата на човека.

Сред актуалните теми в дневния ред са били и последните развития по Съвместния всеобхватен план за действие по иранската ядрена програма, подготовката на лидерската среща ЕС - Индия в Порто на 8 май 2021 г., по-нататъшният подход на ЕС за преодоляване на политическата криза в Грузия, продължаващите нарушения на човешките права в Беларус. Външният ни министър е изразила солидарност с Полша във връзка с нарушения на правата на полското малцинство в Беларус.

Съветът е приел допълнителни ограничителни мерки спрямо физически лица и икономически образувания, свързани с режима на военните в Мианмар.

Взривът е трябвало да се случи в България, а не в Чехия

Трима руснаци обвинени за опита за убийство на Гебрев

Борел: Расте напрежението между ЕС и Русия

ЕС ще обсъди обвиненията срещу Русия за взрива в чешки оръжеен склад

Чехия гони 18 руски дипломати

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Балкански лидери изразиха подкрепата си за Украйна в Деня на независимостта ѝ

Балкански лидери изразиха подкрепата си за Украйна в Деня на независимостта ѝ

Свят Преди 1 час

Украйна отбелязва на 24 август Деня на независимостта, който е и национален празник на страната

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

България Преди 1 час

Почти през цялото време плувецът е бил с хипотермия

Клон падна и уби възрастен мъж в Пловдив

Клон падна и уби възрастен мъж в Пловдив

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал в събота

Сирийските кюрди: Процесът на избор на депутати е недемократичен

Сирийските кюрди: Процесът на избор на депутати е недемократичен

Свят Преди 3 часа

След свалянето на дългогодишния владетел Башар Асад през декември, новите власти в Сирия разпуснаха парламента

Украйна отбелязва националния си празник – Деня на независимостта

Украйна отбелязва националния си празник – Деня на независимостта

Свят Преди 3 часа

Президентът Зеленски поздрави украинските граждани

Мицотакис: Подкрепата за Украйна е в съответствие с националния ни интерес

Мицотакис: Подкрепата за Украйна е в съответствие с националния ни интерес

Свят Преди 3 часа

Той заяви, че това е в съответствие с националния интерес на Гърция

,

Химикали горят в завод в САЩ

Свят Преди 4 часа

Евакуираните не могат да се върнат по домовете си

Палестински телевизионен оператор е убит в северната част на ивицата Газа

Палестински телевизионен оператор е убит в северната част на ивицата Газа

Свят Преди 5 часа

Израелската армия засега не е коментира инцидента

Борисов: Надявам се президентът скоро да реши за ръководствата на МВР и ДАНС

Борисов: Надявам се президентът скоро да реши за ръководствата на МВР и ДАНС

България Преди 5 часа

Това заяви пред журналисти в Добрич лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

,

Норвегия ще достави на Украйна системи за противовъздушна отбрана за близо $700 млн.

Свят Преди 6 часа

"Заедно с Германия ще гарантираме, че Украйна ще получи ефективни системи за противовъздушна отбрана", каза норвежкият премиер Юнас Гар Стьоре

о

Възобновиха снимките на „Емили в Париж“ след смъртта на помощник-режисьора

Свят Преди 6 часа

Хитовото шоу на Netflix преустанови снимките, след като помощник-режисьорът припадна и почина

,

Журналист оцеля със счупен таз, бедрена кост и разкъсани ръце в планина в Норвегия

Любопитно Преди 7 часа

Всичко за спасителната мисия може да прочетете в следващите редове

о

С басейн и киносалон: Брад Пит си купи луксозно имение за 12 млн. долара

Любопитно Преди 7 часа

Брад Пит е новият собственик на луксозно имение в Холивуд Хилс

,

И четенето става по-скъпо: Скок в цените на книгите у нас

България Преди 7 часа

Увеличение се забелязва и при детските атракции

Виновните за Аушвиц: Защо малко от тях бяха осъдени

Виновните за Аушвиц: Защо малко от тях бяха осъдени

Любопитно Преди 8 часа

Присъдите от процеса за Аушвиц във Франкфурт/Майн, произнесени през 1965 година, са важна стъпка за преодоляването на нацисткото минало в Германия

,

Огромни опашки на ГКПП „Капитан Андреево” за влизане в България

България Преди 8 часа

Очаква се пикът да е другата седмица