Статистиката: Средно по 258 души на лекар у нас
Статистиката: Средно по 258 души на лекар у нас   
Източник: Емил Димитров, БГНЕС

На един лекар у нас се е падало да обслужва 258 души през 2011 г., сочат данни на националната статистика. На един зъболекар пък са се падали по 1100 души.

В това отношение най-облагодетелствани са българите в Югозападния район, включващ столицата, София-окръг, Перник, Благоевград и Кюстендил. Там на един лекар се е падало да обслужва средно 250 жители, а на един стоматолог - 950.

Според НСИ най-много потенциални пациенти - 323 - се падат на един лекар в Северния централен район, включващ Велико Търново, Габрово, Разград, Русе и Силистра. В този район на един стоматолог са се падали и по 1400 жители.

Статистическите данни сочат, че през 2011 г. лекарите в страната са били около 28 хил., стоматолозите - над 6600, а медицинските специалисти по здравни грижи или средно квалифицираният персонал - над 47 хил.

В българските болници е имало над 48 хил. легла, от които около 38 хил. - за активно и интензивно лечение.

Според последно изследване на Евростат за здравната статистика на регионално ниво броят на болничните легла в целия ЕС е намалял. През последното десетилетие тенденцията за намаляване продължава, като за периода 2000-2009 г. броят на болничните легла в ЕС е паднал с 10,7%.

Общият брой на болничните легла в ЕС е 2,76 млн., което се равнява на едно легло на всеки 181 души, или по 550 болнични легла на 100 000 жители.

В Швеция на 100 хиляди жители се падат по 277 налични болнични легла, в Испания - по 319, във Великобритания - по 330, в Португалия - по 334.

Най-високи стойности по този показател се отчита в централните европейски страни: в Германия - по 822 легла на 100 000 жители, в Унгария - по 715, в Чехия - по 710. Най-високото съотношение на броя на болничните легла към населението се отчита в столицата на всяка държава членка на ЕС, показват данните на Евростат.

В някои европейски страни се забелязват и драстични разлики в броя на болничните легла по региони. В Холандия, в района на Дренте е имало 630 легла на 100 хиляди жители, докато в района на Флеволанд - 160 легла.

Изследването на Евростат отчита различията в концепциите на отделните страни членки на ЕС за медицинските специалисти и не показва обща цифра за броя на лекарите в ЕС.

Евростат отчита, че най-високо ниво на лекари на 100 хиляди жители е отчетено в италианската област Лигурия - 807. Следват няколко испански провинции, чешката столица Прага и австрийската столица Виена.

Най-ниско ниво на общопрактикуващи лекари е отчетено в румънски район - 150 на 100 000 жители.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ и хутите се споразумяха за прекратяване на огъня

САЩ и хутите се споразумяха за прекратяване на огъня

Свят Преди 8 минути

Споразумението ще гарантира „свобода на корабоплаването“ в Червено море

Посолството на САЩ у нас с първи коментар за F-16

Посолството на САЩ у нас с първи коментар за F-16

България Преди 49 минути

Сюзън Фалатко увери, че осемте изтребителя, които се очаква да пристигнат до края на годината, са в пълна изправност

Bebe Rexha присъства на 2025 Met Gala

Модни гафове и скандали: Най-зле облечените звезди на Met Gala

Любопитно Преди 4 часа

Коя звезда бе облечена странно, натруфено или просто скандално?

Арестуваха българин в Солун са сексуално насилие в България

Арестуваха българин в Солун са сексуално насилие в България

Свят Преди 4 часа

Срещу българина е издадена европейска заповед за арест от българските власти

Жестоко убийство на жена разтърси Турция

Жестоко убийство на жена разтърси Турция

Свят Преди 5 часа

Бившият съпруг на 34-годишната Бахар Аксу се опитал да я отвлече

Дете в Бургас с амнезия след опасна игра в TikTok

Дете в Бургас с амнезия след опасна игра в TikTok

България Преди 6 часа

Лекарите съветват родителите да бъдат внимателни, защото тези случаи зачестяват

Израел: Газа ще бъде напълно унищожена

Израел: Газа ще бъде напълно унищожена

Свят Преди 6 часа

Цивилните ще бъдат изпратени на... юг в хуманитарна зона без "Хамас"

Верижна катастрофа затруднява движението по АМ "Струма"

Верижна катастрофа затруднява движението по АМ "Струма"

Свят Преди 6 часа

На място има екипи на полицията и Спешния център

<p>Песков: Киев не дава знак за примирие</p>

Песков: Киев не е дал признаци, че е готов да подпише предложеното прекратяване на огъня

Свят Преди 7 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня по повод 80-годишнината от победата на Съветския съюз

Русия разследва оскверняване на съветски паметници в 15 държави, сред които и България

Русия разследва оскверняване на съветски паметници в 15 държави, сред които и България

Свят Преди 7 часа

Освен България, останалите са Латвия, Литва, Естония, Украйна, Полша, Германия, Чехия, Гърция, Австрия, Швейцария, Финландия, Словакия, Румъния и Молдова

Мъж загина при инцидент с електрически скутер

Мъж загина при инцидент с електрически скутер

България Преди 7 часа

Спешният екип е пристигнал на адреса за 5 минути, но само е констатирал смъртта на мъжа

Турското разузнаване задържа пратка с пейджъри в Истанбул

Турското разузнаване задържа пратка с пейджъри в Истанбул

Свят Преди 7 часа

Представител на ливанската групировка определи инцидента като "най-големия пробив в сигурността" на "Хизбула"

Сбиване край Разлог завърши трагично: 35-годишен мъж почина в спешното

Сбиване край Разлог завърши трагично: 35-годишен мъж почина в спешното

България Преди 8 часа

Двамата мъже са задържани и за случая е уведомена прокуратурата

Рапър се появи с роял на гърба си на Met Gala 2025

Рапър се появи с роял на гърба си на Met Gala 2025

Любопитно Преди 8 часа

Рапърът и композитор се появи по стълбите на музея „Метрополитън“ в персонализирана визия от дизайнера на Burberry

<p>&quot;Мерц&nbsp;плати&nbsp;цената за всичките си машинации&quot;</p>

АзГ: Мерц плати цената за всичките си машинации

Свят Преди 8 часа

Шест гласа не достигнаха на Мерц, за да събере нужното абсолютно мнозинство, за да встъпи в длъжност.

Граничари помагали на бягащи от мобилизацията да напуснат Украйна

Граничари помагали на бягащи от мобилизацията да напуснат Украйна

България Преди 8 часа

Схемата е стартирана от служител на граничната служба и от бизнесмен в украинската западна Закарпатска област