Кустурица: Аз съм съвременен "идиот"
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ие естният сръбски режисьор Емир Кустурица съобщи в интервю за руския в. "Известия", че скоро ще завърши писането на романа "Драги мой Фьодор" за прочутия руски писател Достоевски, а след това ще снима филм по книгата.

Разговорът с Кустурица, който руското издание нарича "ужасното дете" на световната кинематография, е воден по време на фестивала "Музика и кино" в Рига, където той бе почетен председател.

Според режисьора един от проблемите творбите на Достоевски да бъдат пренесени на големия екран е в това, че неговите герои са живеели в напълно различни условия в сравнение с днешната публика.

Как да обясниш дилемата на Разколников

(от романа "Престъпление и наказание" - бел.ред.) "да убиеш или да не убиеш", ако телевизията по цял ден показва трупове, на които никой вече не обръща внимание, пита Кустурица.

На въпрос защо толкова често посещава Русия и съседните й страни, режисьорът отговаря, че руската и сръбската култура са съвсем сходни, а и той подкрепя филми, независими от Холивуд.

Вярвам, че борбата срещу Холивуд има смисъл, независимо какъв ще бъде изходът, категоричен е Кустурица.

Той уточнява, че целта му не е да унищожи холивудската индустрия, а да я промени.

"Не можете да се откажете. Не можете да им позволите да опростят живота и кинематографията до състоянието на хамбургер.

Има два различни Холивуда. Един от 40-те и 50-те години като център на световния идеализъм, и сегашния, който само извлича печалба от всичко, което му падне".

Кустурица нарече себе си съвременен "идиот"

(имайки предвид главния герой княз Мишкин от романа на Достоевски "Идиот" - бел.ред).

"Обичам тази дефиниция, аз съм образ от руската литература, но не и от живота. Моят оптимизъм се основава на факта, че не разбирам реалността.

Ако бях реалист, щях да виждам наоколо една солидна катастрофа", заключава той.

Кустурица е известен с гръмко обявяваните си проекти, не всички от които обаче виждат бял свят. Наскоро той обяви, че край моста на Дрина в босненския град Вишеград ще се строи Андричград, вдъхновен от прочутата книга на нобелиста Иво Андрич.

Андричград ще бъде първият в историята на човечеството, който се е появил вдъхновен от литературата, изтъкна режисьорът.

Президентът на Република Сръбска Милорад Додик изрази надежда, че новопостроеният град ще се превърне в сцена за филм на Кустурица по "Мостът на Дрина", по който режисьорът работи от години.
Съпругът пита: – Какво има за вечеря? – Нещо ново: нарича се „направи си сам“. – Това не беше ли вчера?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Терзиев: Образованието е приоритет номер 1 в бюджета на СО за 2026 г.</p>

Васил Терзиев: Образованието е приоритет номер 1 в бюджета на Столичната община за 2026 г.

Свят Преди 10 минути

Нека да си спестим част от емоциите, които имахме покрай последния бюджет и да направим нещо наистина добро за града, каза Терзиев

,

По-лесно ще дават за скрап колите на пияни шофьори

България Преди 16 минути

От унищожаването на негодни превозни средства се очаква съществен приход

ЕК глоби "Екс" със 120 милиона евро

ЕК глоби "Екс" със 120 милиона евро

Свят Преди 35 минути

ЕК съобщи, че е установила нарушение от страна на социалната мрежа

„Живот в евро“ в „Темата на NOVA“

„Живот в евро“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 44 минути

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Сърцераздирателната причина, поради която крал Чарлз иска „специална“ Коледа

Сърцераздирателната причина, поради която крал Чарлз иска „специална“ Коледа

Любопитно Преди 45 минути

Монархът планира празниците като особено значими, докато семейството му се стреми да създаде колкото може повече общи спомени

Хороскоп за декември: 4 зодии се издигат от пепелта

Хороскоп за декември: 4 зодии се издигат от пепелта

Любопитно Преди 55 минути

Четири зодиакални знака стоят на прага на големи промени

Бундестагът гласува спорни пенсионни реформи на коалицията на Мерц

Бундестагът гласува спорни пенсионни реформи на коалицията на Мерц

Свят Преди 57 минути

Това се случва на фона на силна обществена съпротива

<p>Орбан заплаши Европейската комисия с дело</p>

Орбан заплаши ЕК с дело, ако Брюксел заобиколи ветото на Будапеща върху забраната за внос на руска енергия

Свят Преди 1 час

Унгарският премиер определи действията на ЕК като "явно нарушение на принципа на правовата държава"

Кремъл очаква реакцията на САЩ за резултатите от срещата между Путин и Уиткоф

Кремъл очаква реакцията на САЩ за резултатите от срещата между Путин и Уиткоф

Свят Преди 1 час

Съветникът на Кремъл каза, че преговорите между Путин и Уиткоф за уреждане на конфликта в Украйна са се основавали на три ключови договорености

Финалистите в "Игри на волята"

Големият финал в „Игри на волята” - кой ще триумфира

Любопитно Преди 1 час

Калин, Алекс, Мирослав и Теодор-Чикагото ще се борят за голямата награда тази вечер от 20:00 ч. по NOVA

Разкриха импровизирана нарколаборатория в Бургас

Разкриха импровизирана нарколаборатория в Бургас

България Преди 1 час

По данни на полицията са открити и иззети бутилки с киселина, корселин, йод, ацетон, люспи за почистване и фосфор

Джъстин Трюдо потвърди: Кейти Пери е неговият партньор

Джъстин Трюдо потвърди: Кейти Пери е неговият партньор

Любопитно Преди 1 час

Новата звездна двойка позира за снимка с бившия японски министър-председател Фумио Кишида и съпругата му