МВР предупреждава за усложнена пожарна обстановка
13 март: Огромен пожар унищожи напълно сервиз за битова техника до Белодробния диспансер в Благоевград   
Източник: Божидар Стоилов, БГНЕС
Мъж загина при пожар в землището на пловдивското село Слатина, съобщиха от МВР.

Вчера около обяд 69-годишният П. Н. и съпругата му отишли да почистят сухата трева в лозето си в местността "Баалъка", като решили да я запалят.

Когато видели, че не могат да овладеят огъня, започнали да викат за помощ. Притекъл се техен съсед, но и той не могъл да помогне.

При гасенето на пожара е загинал П. Н., който по първоначални данни е бил с изгаряния от трета степен по цялото тяло. Според медиците обаче вероятно смъртта му е настъпила вследствие на вдишания дим от запалената трева.

При пожара е унищожен лозов масив от 5 декара.

Пожарът, който пламна снощи край бургаския квартал "Банево",

най-вероятно е запален от овчари, смята бургаският кмет Димитър Николов, цитиран от агенция "Фокус". Такива са съмненията и на местните жители, тъй като това не се случва за първи път.

Пастирите палели сухите треви, за да може по-бързо да поникне свежа трева за паша на животните. Те били предупреждавани многократно.

Пожарът бързо е обхванал голяма територия, преди да бъде потушен в ранните часове на сутринта, което е било затруднено от силния вятър.

Изгорели са поне 5000 кв.м треви и храсти между "Банево" и село Изворище - вилна зона, където целогодишно живеят възрастни хора. Няма данни за пострадали хора.

В борбата със стихията са се включили много местни доброволци, за да се спре разпространението на огъня към вилите, иглолистната гора и съседните села.

Кметът Николов е подал сигнал до полицията да се открият евентуалните извършители.

Сериозно е усложнената и пожарна обстановка в Кюстендилска област

Заради няколкото пожари в селски местности, в които има изгорели вили, гори и насаждения, бе свикано спешно съвещание с кметовете на общини за прекратяване на нерегламентираното палене на отпадъци и др.

Само в два от случаите причините за възникването на пожарите не са небрежност. Всички останали - 19 на територията, обслужвана от кюстендилски екипи, 10 - от дупнишки, осем - от бобовдолски, и два - от рилски, са причинени поради небрежно боравене с открит огън.

Част от тях са възрастни хора, които чрез палене са почиствали имоти и пасища в близост до земеделски земи и горски масиви, уточнява "Фокус".

С 80% повече са загиналите при пожари

в сравнение с миналата година, като най-често жертви са деца и възрастни хора, съобщават от МВР.

Огнеборците отчитат все повече битови инциденти, предизвикани от неправилно използване на отоплителни уреди.

До 6 март са потушени над 5500 пожара. От началото на годината в пожари са загинали 41 души, а други 76 са получили сериозни травми.

Най-често жертви на огнената стихия стават деца и възрастни хора. Само през февруари при такива инциденти са загинали пет деца на възраст от 2 до 9 години.

Специалистите припомнят, че правилата за пожарна безопасност са лесни за изпълнение.

Децата, възрастните и трудноподвижните хора не бива да остават за дълъг период от време без наблюдение. Винаги, когато напускаме дома си, трябва да изключваме всички уреди и съоръжения. Не бива да използваме нестандартни печки и отоплителни уреди.

Електрическите котлони, ютии, както и печки на твърдо и течно гориво трябва да са поставени върху негорими подложки. Почиствайте редовно готварските уреди от полепналата мазнина.

Не изхвърляйте сгурията в контейнерите за смет преди въглените да са изгаснали и не разпалвайте печките за твърдо гориво с леснозапалими течности като бензин и нафта.

Газовите бутилки трябва да са поставени на разстояние от нагревателни и отоплителни уреди.
– Казаха ми да мисля позитивно. – И ти? – Седя и гледам сметките си… и си представям, че не са мои.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Разкриха истината зад скандала в асансьора между Джей Зи и Соланж Ноулс

Разкриха истината зад скандала в асансьора между Джей Зи и Соланж Ноулс

Любопитно Преди 7 часа

Модният дизайнер Оскар Г. Лопес, създал роклята на Рейчъл Рой за Met Gala през 2014 г., твърди, че комплимент от страна на Джей Зи към Рой по време на събитието е разстроил сестрата на съпругата му – Бионсе Ноулс

Жаир Болсонаро подкрепи кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Жаир Болсонаро подкрепи кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Свят Преди 8 часа

Флавио Болсонаро написа в социалната мрежа "Екс", че е бил избран от баща си за "мисията да продължим нашия проект за страната"

Зеленски благодари на Тръмп за 7 върнати украински деца от Русия

Зеленски благодари на Тръмп за 7 върнати украински деца от Русия

Свят Преди 11 часа

Украинският президент добави, че все още има хиляди деца, които трябва да бъдат върнати в Украйна

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”

България Преди 12 часа

По искане на Софийска районна прокуратура е образувано производство срещу него

Какво постигнаха Путин и Моди на срещата в Делхи

Какво постигнаха Путин и Моди на срещата в Делхи

Свят Преди 12 часа

Ето какво всъщност получиха Делхи и Москва от посещението

Звездата от „Емили в Париж“ Джереми О'Харис арестуван на летището в Япония

Звездата от „Емили в Париж“ Джереми О'Харис арестуван на летището в Япония

Свят Преди 12 часа

О'Харис е бил задържан на 16 ноември на летище Наха, след като митнически служител открил в багажа му 0,78 грама кристали, съдържащи синтетичния наркотик MDMA

Тристранката заседава в понеделник за Бюджет 2026

Тристранката заседава в понеделник за Бюджет 2026

България Преди 13 часа

В дневния ред на съвета са предвидени три точки

Европрокуратурата разследва ДДС измама за над 13 милиона евро, има арестувани

Европрокуратурата разследва ДДС измама за над 13 милиона евро, има арестувани

България Преди 13 часа

В хода на акцията са задържани шестима български граждани

Кораб, плаващ под флага на Гана, е блокиран до Ахтопол (ВИДЕО)

Кораб, плаващ под флага на Гана, е блокиран до Ахтопол (ВИДЕО)

България Преди 13 часа

По неофициална информация на борда на плавателния съд има 10 души екипаж

Снимката е илюстративна

Лекарите бият тревога заради опасна тенденция, обхващаща Европа

Свят Преди 13 часа

Жабите са били използвани в древен Египет и Китай за лечение на отоци, сърдечна недостатъчност, ухапвания от змии, епилепсия и инфекции

Задържаха 55-годишен мъж, разпространявал порнография с непълнолетни

Задържаха 55-годишен мъж, разпространявал порнография с непълнолетни

България Преди 13 часа

Обвиняемият е държал в телефона си множество снимки, които изобразяват открито сексуално поведение

Визията на Амал Клуни, която всички сме забравили

Визията на Амал Клуни, която всички сме забравили

Любопитно Преди 13 часа

Амал Клуни впечатли с два различни бляскави тоалета на Лондонския филмов фестивал – през 2021 г. с бяла рокля с пера на премиерата на „The Tender Bar“ и през 2025 г. с мека розова рокля на Tamara Ralph, възраждайки стила „шоу-звезда“ и демонстрирайки еволюцията на своята визия

<p>Арестуваха&nbsp;OnlyFans звездата Бони Блу</p>

OnlyFans звездата Бони Блу задържана от полицията в Бали заради порнография

Свят Преди 14 часа

Британската звезда от филмите за възрастни и група от 17 туристи на възраст между 19 и 40 години от Австралия и Обединеното кралство бяха задържани от полицията

Бивша балерина измести Тейлър Суифт, за да стане най-младата жена милиардерка, успяла със собствени усилия

Бивша балерина измести Тейлър Суифт, за да стане най-младата жена милиардерка, успяла със собствени усилия

Свят Преди 14 часа

29-годишната Луана Лопес Лара влиза в класацията на милиардерите след стремителния успех на платформата за предсказуеми пазари Kalshi

Netflix купува Warner Bros в сделка за 72 млрд. долара след ожесточена надпревара

Netflix купува Warner Bros в сделка за 72 млрд. долара след ожесточена надпревара

Свят Преди 14 часа

Стрийминг гигантът изпреварва Paramount и Comcast и се готви за най-мащабното медийно сливане в индустрията

Атанас Зафиров инспектира критични участъци по поречието на Струма

Атанас Зафиров инспектира критични участъци по поречието на Струма

България Преди 14 часа

По време на обхода стана ясно, че за почистването на реките в урбанизираните територии се отделят средства за общините, докато държавните са в растителност и недобре проходими