Потопът стигна и третия най-голям град в Австралия
Блокирани пътища в Бризбейн   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Сирени прозвучаха днес в третия по големина град на Австралия - Бризбейн, след като водната стихия, нанесла големи щети и отнела живота на най-малко 22 души в североизточната част на страната, наводни центъра на града и някои квартали.

Това може да е най-голямото наводнение в Бризбейн от 100 години насам, отбеляза Асошиейтед прес.

Има опасност най-малко 20 хил. домове в града с 2 млн. жители да бъдат наводнени. Очаква се нивото на водата да достигне 5,5 м.

Калните води стигнаха до върха на светофарите в някои части на Бризбейн.

Жителите на града прекараха два дни в подготовка за наводненията. Някои се установиха на по-високи места, а други качиха ценностите си в таванските помещения на къщите си. Някои дори качиха мебели на покривите. Офис сградите в града са празни, след като обичайно оживеният централен

бизнес район се превърна в наводнен призрачен град

Повечето пътища в града са затворени, а хората се движат с каяци и лодки. Един от стадионите, където протичат международни състезания по ръгби, е потънал до метър в кална вода.

Лодки, откъснати от кейове, се носят в надигащите се води. Известен ресторант понтон на река Бризбейн бе отнесен от водата.

Служители казаха, че вероятно ще се наложи да потопят баржа, която се използва за тържества, за да не се откъсне и да се превърне в носещо се торпедо.

Два евакуационни центъра са създадени в града и според кмета Кембъл Нюман до 6500 души се очаква да ги използват през идните дни.

Нивото на водата ще стигне своя пик утре и ще се задържи така до събота

Някои жители чакаха в продължение на четири часа на опашка, за да се снабдят с чували за пясък, раздавани в центрове за извънредни ситуации, а в супермаркетите бяха изкупени бутилираната вода, млякото и батериите.

Петролът се продава в ограничени количества, а мобилните мрежи не работят добре.

Жителите са приканени да стоят далеч от водата заради опасност от зараза от наводнените канализации.

Град Ипсуич, на 30 км на югоизток и с население от 140 хил. души, е вече 1/3 под водата.

"Водата се повишава и поглъща града. Наистина е сърцераздирателно", коментира кметът на Пол Писасейл.

Учени от университети в Австралия казаха, че климатичните промени вероятно са засилили мусонните дъждове, които предизвикаха наводненията в щата Куинсленд. Според тях

проливните дъждове и бури ще продължат още няколко месеца,

съобщи Ройтерс. Учените смятат, че по-топлото време ще доведе до по-интензивни засушавания и наводнения, но все още е неясно дали промените ще засилят климатичните явления Ла Ниня и Ел Ниньо - влиятелни температурни колебания в тропическата част на Тихия океан, които могат да предизвикат климатичен хаос на планетата, отбелязва агенцията.

Смята се, че на дъждовете се дължи един от най-силните модели на Ла Ниня досега. Ла Ниня е охлаждане на водите в източната и централна част на Тихия океан, което обикновено води до повече дъждове над Австралия, Индонезия и други части на Югоизточна Азия.

Това е така, защото феноменът предизвиква по-силни източни ветрове в тропиците, което води до затопляне в западната част на Тихия океан и около Австралия.

Подробна прогноза за времето по света и у нас вижте на сайта Sinoptik.bg

Виж видео от наводненията в Югоизточен Куинсленд:

Съпругът пита: – Какво има за вечеря? – Нещо ново: нарича се „направи си сам“. – Това не беше ли вчера?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кораб, плаващ под флага на Гана, е блокиран до Ахтопол (ВИДЕО)

Кораб, плаващ под флага на Гана, е блокиран до Ахтопол (ВИДЕО)

България Преди 22 минути

По неофициална информация на борда на плавателния съд има 10 души екипаж

Снимката е илюстративна

Лекарите бият тревога заради опасна тенденция, обхващаща Европа

Свят Преди 35 минути

Жабите са били използвани в древен Египет и Китай за лечение на отоци, сърдечна недостатъчност, ухапвания от змии, епилепсия и инфекции

Бивша балерина измести Тейлър Суифт, за да стане най-младата жена милиардерка, успяла със собствени усилия

Бивша балерина измести Тейлър Суифт, за да стане най-младата жена милиардерка, успяла със собствени усилия

Свят Преди 1 час

29-годишната Луана Лопес Лара влиза в класацията на милиардерите след стремителния успех на платформата за предсказуеми пазари Kalshi

Netflix купува Warner Bros в сделка за 72 млрд. долара след ожесточена надпревара

Netflix купува Warner Bros в сделка за 72 млрд. долара след ожесточена надпревара

Свят Преди 1 час

Стрийминг гигантът изпреварва Paramount и Comcast и се готви за най-мащабното медийно сливане в индустрията

Атанас Зафиров инспектира критични участъци по поречието на Струма

Атанас Зафиров инспектира критични участъци по поречието на Струма

България Преди 1 час

По време на обхода стана ясно, че за почистването на реките в урбанизираните територии се отделят средства за общините, докато държавните са в растителност и недобре проходими

Украйна порази петролна рафинерия в Краснодарския край

Украйна порази петролна рафинерия в Краснодарския край

Свят Преди 2 часа

Установява се размера на щетите

Напусна ни поетесата Ружа Велчева

Напусна ни поетесата Ружа Велчева

България Преди 2 часа

Скръбната вест съобщи синът ѝ Николай Колев във фейсбук

,

3 бързи рецепти за Никулден: Вкусни идеи за празничната трапеза

Любопитно Преди 2 часа

Най-известното ястие е шаранът, който по народни вярвания е „слугата“ на светеца

Четирима младежи пострадаха при тежка катастрофа край Благоевград

Четирима младежи пострадаха при тежка катастрофа край Благоевград

България Преди 2 часа

Произшествието е станало около 15:35 ч. на 4 декември на участък от пътя между селата Блатска и Абланица

Папа Лъв XIV закри спорна финансова комисия за набиране на средства във Ватикана

Папа Лъв XIV закри спорна финансова комисия за набиране на средства във Ватикана

Свят Преди 2 часа

Лъв ХІV вчера официално закри комисията за набиране на средства, отмени нейния устав и уволни членовете ѝ

Трети ден гръцки фермери блокират „Кулата – Промахон”

Трети ден гръцки фермери блокират „Кулата – Промахон”

Свят Преди 3 часа

В четвъртък те блокираха движението, като на моменти пропускаха част от чакащите от двете страни на границата

Експерт: Не правете това преди лягане

Експерт: Не правете това преди лягане

Любопитно Преди 3 часа

Нуждата на мозъка от вечерна релаксация и ниско (или никакво) напрежение е също толкова стара, колкото самото време

Редица държави бойкотират "Евровизия"

Редица държави бойкотират "Евровизия"

Свят Преди 3 часа

"Очакваме около 35 телевизионни оператори да участват" в конкурса през май 2026 г.

,

Германия - с най-много милиардери в Европа

Свят Преди 3 часа

Милиардерите по света са се увеличили, нараснал е и броят на супербогатите в Германия

Илюстративна снимка

Издадоха предупреждение за опасни явления в събота - жълт код за обилни валежи за 16 области

България Преди 3 часа

Предупреждението е за количество валеж: 20-35 mm за 24 часа или интензивен валеж - до 30 mm за 6 часа