38% от българите очакват да няма промяна в икономическата ситуация в страната през следващата една година, а 37% от сънародниците ни очакват показателите да бъдат по-лоши.
Това показват резултатите от изследването на Евробарометър от юни 2009 г., което беше представено днес в представителството на ЕК в София.
Прави впечатление, че едва 3% от българските граждани оценяват, че социалната система в страната би могла да служи за пример на други държави.
Този показател за страните членки на ЕС при тяхната самооценка е 46%.
При спирането на европейските фондове за България имаше "сърдитост на българското обществено мнение", но повечето хора се убедиха, че вината си е у нас, заяви социологът Живко Георгиев.
Въпреки това равносметката за членството на България в Европейския съюз е, че все повече българи схващат присъединяването към европейските структури не толкова в "келепира" от получаването на европейски фондове, колкото като възможност за европеизиране на страната.
Данните на Евробарометър представят първите индикации за възвръщане на оптимизма в нагласите на българските граждани, след кризисния период от зимата в началото на 2009 г.
Сънародниците ни същевременно се чувстват по-сигурни и защитени, пребивавайки в общото европейско семейство.
Европа вече не се мисли от българите като новия "Голям брат", като добро място за живеене, въпреки че много неща не ни позволяват да се възползваме от членството.
На въпроси свързани с живота в ЕС през 2030 г., гражданите в страните на европейските ни партньори са по-резервирани в очакванията си, отколкото българите.
55% от нашите съграждани смятат, че основният ни проблем през 2030 г. ще бъде опазването на околната среда, 24% - икономическата ситуация, а 20% - безработицата.

Източник:
ЕПА/БГНЕС