САЩ трябва да имат резервен вариант, в случай че дипломацията се провали. В този случай военният удар е възможен и технически изпълним вариант, пише американски генерал в статия за в. "Уолстрийт джърнъл".
Чарлс Уолд от военновъздушните сили на САЩ смята, че Вашингтон трябва да изготви "план Б" за военна атака в случай на провал на дипломацията.
"Мирно решение на заплахата от ядрените амбиции на Иран определено би било най-подходящият изход. Ако обаче дипломатическият и икономическият натиск се провалят, военна атака на САЩ срещу Иран е нещо възможно и технически изпълнимо", пише Уолд.
Според него самата военна подготовка за удари срещу Иран би могла да убеди Техеран да се откаже от ядрените си амбиции "без да бъде даден нито един изстрел".
В противен случай военноморските сили на САЩ могат да наложат блокада на иранските пристанища в Персийския залив, за да прекъснат вноса на бензин, който покрива 1/3 от потреблението на страната.
А ако и това не убеди Техеран, армията на САЩ "е в състояние да извърши съкрушително нападение срещу иранските ядрени и военни обекти", пише ген. Уолд.
Той признава, че подобен вариант съдържа риска да обедини иранското население около режима и да дестабилизира Близкия изток. Този риск обаче "трябва да бъде претеглен спрямо риска от бездействието", отбелязва Уолд.
Официалната позиция на Пентагона е, че военна акция срещу Иран би имала силно дестабилизиращо въздействие, припомян АФП.
Разузнаването на Държавния департамент заяви в разпространен в Конгреса доклад, че е малко вероятно Иран да е в състояние да произвежда обогатен уран за ядрени оръжия преди 2013 г.
През февруари шефът на националното разузнаване на САЩ Денис Блеър заяви, че Иран може да се сдобие с ядрено оръжие още през 2010 г. и най-късно до 2015 г., припомня агенцията.