С поред премиера Сергей Станишев няма обективна потребност от специален закон за свободата на словото или за печатните медии.
Близо 20-годишната дискусия по някои законопроекти за електронните медии доказа това, посочи Станишев днес по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата Лъчезар Тошев за намеренията на правителството за изработване на законопроект за медиите, гарантиращ свободата на словото.
Конституцията гарантира гражданските права, в това число свободата на словото; Наказателният кодекс предвижда съответните наказания при нарушаването им.
Законът за радио и телевизия (ЗРТ) гарантира независимостта на медиите - поне от държавна намеса, посочи премиерът. Той смята, че в някои случаи ЗРТ трябва да е много по-категоричен - особено когато става дума за
насаждане на ксенофобия, пропаганда на религиозна и етническа
омраза, които в бъдеще биха взривили българската демокрация.
Атаката срещу ДАНС цели да се дискредитира едно добро начинание, защото не се знае какво ще бъде следващото, каза Станишев в кулоарите на Народното събрание, след края на парламентарния контрол.
"Виждате, че в последните седмици има конкретни реализации и за мен е симптоматично, но и обезпокояващо, че тази атака срещу ДАНС, започна именно в този момент", допълни Станишев.
Премиерът заяви, че Петко Сертов има пълната му подкрепа, защото е убеден във волята на председателя на ДАНС да изпълни мисията, заради която беше създадена агенцията.
Станишев припомни, че агенцията беше създадена с ясна политическа воля да се бори и организираната престъпност, да се отвоюва държавата от влиянието на сенчестия бизнес, както и да се противопостави и санкционира корупцията, в.т.ч. и по високите етажи на властта.
Попитан за ролята на агента Алексей Петров в ДАНС Станишев каза: "Интересно е, че хора, които го взеха за служител, днес най-много го критикуват. Вярвам на преценката на председателя, че той може да бъде ефективен и полезен в борбата с организираната престъпност".
Според Станишев, достатъчно е да се погледнат няколко телевизии или вестници, които се занимавали "единствено с антиправителствена пропаганда", за да сне види, че в България има реална свобода на медиите.
Според министър-председателя информационното дело "Галерия" било създадено заради изтичане на информация, а служителите в ДАНС трябвало да знаят, ако от агенцията изтича информация, къде и по какъв начин става това.