В Западна Европа "полският водопроводчик" стана нарицателно за нископлатен имигрант, възползвал се от разширяването на ЕС на изток. В Полша това изобщо не звучи като шега, коментира агенция "Ройтерс".
В бившата комунистическа страна се усеща недостиг от всичко - от водопроводчици до пилоти. Това води до драстично увеличаване на заплащането и предизвиква инфлация, която е заплаха за полския икономически бум.
Адриан Вишневски има малка фирма за поправка на сгради във Варшава, стига да успее да намери работници.
Изчакайте, трябва да проверя дали все още е в Полша, отговаря Вишневски на молба за водопроводчик.
Смята се, че от Полша - най-голямата икономика в Централна Европа, са емигрирали 1,5 млн. работници откакто през 2004 г. страната с 38 млн. население влезе в ЕС. Повечето поляци заминаха да работят във Великобритания и Ирландия.
Това е огромна заплаха за икономическия растеж, толкова голяма, че може да унищожи всичко постигнато досега, казва Кристина Иглицка, експерт по пазара на труда в Центъра за изучаване на външната политика.
По официални данни Полша все още има една от най-високата безработица в Европа (12% по полски данни), но тези данни не разкриват истинската картина за отраслите, страдащи от недостиг на работна ръка.
Много от регистрираните като безработни работят нелегално. Много хора от провинцията оцеляват на ръба на жизнения минимум и не търсят активно работа. Числото на безработните е най-ниско от 90-те насам.
Тревогите на строители
Особено притеснена е строителната индустрия, като се има предвид строителният бум и очакваното засилено търсене на работна ръка заради Европейското футболно първенство през 2012 г., на което Полша е домакин заедно с Украйна.
Намирането на работници е най-голямата грижа на строителните компании и може да забави развитието им, каза Кшищоф Радойевски, анализатор към BRE Bank, който изчислява, че на сектора са му нужни още 150 000 - 200 000 работници.
Строителни предприемачи понякога атакуват чужди строителни обекти и отмъкват работниците, готови да сменят работата си за повече пари. Компаниите знаят, че нямат друг избор освен да продължат да плащат повече.
Тази година вдигнахме заплатите средно с 15-20%, пък и започнахме от доста високо ниво след увеличението от 11% миналата година, каза Анджей Вишински, генерален директор в пътностроителната компания "Еуровия Полска".
Докато в много западноевропейски страни се притесняват, че работните места са местят на изток, в Полша се страхуват, че сегашното преимущество може бързо да бъде изядено от растящите средно с по 9% на година надници.
"Ако положението остане такова, а това е възможно, полската икономика и полският бизнес ще загубят своята конкурентоспособност, каза Йереми Мордасевич от сдружението на работодателите "Левиатан".
Бързото увеличение на заплащането в частния сектор предизвиква и искания за по-високи заплати в държавния сектор.
Правителството ще бъде много притискано да се съгласи с тези искания, особено ако Полша иска да покрие условията за присъединяване към еврозоната.
Стачки
Най-ясният знак за недоволство от заплащането бяха стачкуващите медицински сестри, които по едно време превзеха улицата пред канцеларията на премиера Ярослав Качински, където направиха протестен лагер.
Засега консервативното правителство отхвърля техните искания.
Междувременно експерти от централната банка се притесняват, че заплащането се увеличава по-бързо отколкото производителността.
Лихвеният процент е скочил двойно тази година, като достигна 4,5 на сто и икономисти очакват увеличение с още 0,25 процентни пункта до края на 2007 г.
Недостигът на работна ръка кара компаниите да я търсят зад граница, но работниците от съседните Украйна и Беларус предпочитат да отидат в преживяващата разцвет Русия, където заплащането е подобно. Това означава търсене в Турция, Централна Азия, дори по-далеч.
"Искаме да докараме работници от Мексико. Имат много опит от пазара в Щатите и се говори, че са много ефективни," каза Йежи Зджалка, главен изпълнителен директор на "Джей Дабъл Ю Канстръкшън", водеща строителна фирма в Полша.
Но Зджалка също казва, че в миналото е трябвало да връщат много работници, привлечени от чужбина, защото техните умения не са били на очакваното ниво. Друг проблем за довеждането на чуждестранни работници е бюрокрацията при оформянето им на работа.
Полското правителство все още се надява, че много от поляците, заминали за Западна Европа, ще се приберат, когато натрупат малко спестявания и видят, че у дома също може да бъдат добре платени, за разлика от преди.
Но последното проучване на общественото мнение показа, че може би тези надежди са неоправдани.
Малко повече от половината заминаващи за Великобритания и Ирландия казват, че планират да вземат един ден и семействата си, а не да се завърнат у дома.
Голяма част от останалите не казват, че искат да се върнат, а че тепърва ще решават.
"Следващите четири или пет години ще са ключови. Ще разберем дали всичко се развива добре или ще сме изправени пред провал", каза Иглицка.