Naegleria fowleri - позната като "изяждащата мозъка амеба", е причинила смъртта на трима души само в САЩ това лято.
Зловредният организъм, който вирее в топли, пресни води, се среща в езера, реки, топли извори и в почвата.
Микроскопичната амеба атакува всеки, който има лошия късмет да я погълне. Тя влиза през носа до мозъка, където започва да "поглъща" мозъчни клетки, и обикновено убива жертвите си до две седмици.
За щастие, тази ужасяваща болест е много рядка, а амебата не "дебне" хората - самите те попадат на нея, докато плуват, например.
Като едноклетъчни организми амебите нямат "мозък", разбира се. Представителите на рода Naegleria, обаче, вкл. страшната амеба, могат да се трансформират в три различни основни "телесни" вида.
Naegleria fowleri се храни с бактерии като амеба, плува и търси по-добра среда като камшиче и се опитва да остане незабелязана и да чака по-сгодни времена като киста, обяснява пред "Дикавъри нюз" експертът Саймън Прочник. Миналата година той дешифрира генома на вида.
По думите му когато екологичните условия не са благоприятни, "стресираната" амеба бързо може да си оформи две опашки, които я превръщат в камшиче. По този начин тя започва да плува бързо, докато намери по-подходяща среда - подобно на начина, по който се придвижват сперматозоидите.
За да поддържа тези три "личности",
както ги нарича Прочник, амебата буквално е претъпкана с гени - 15 727. За сравнение, хората имат 23 хил. гени за синтезиране на аминокиселинни последователности до цели протеини.
Ловкото същество е способно да се крие в топли, влажни места продължително време. При първия смъртен случай, за който споменава медията, мъж от Луизиана използвал каничка за промиване на нос, като се смята, че амебата е живеела в домашната канализационна система.
Разследванията за смъртта на мъжа продължават, но едно от предположенията е, че жертвата е използвала заразената вода, без да я извари първо. Според инструкциите, каничките за облекчаване на проблеми със синусите трябва да се използват с дестилирана, чиста вода.
Според данни на американския Център за контрол и превенция на болести 32 случая - всички с фатален край - са били регистрирани между 2001 и 2010 г. Между 1937 и 2007 г. официалните случаи в САЩ са 121.
Известен е един единствен оцелял,
заразил се през 1978 г. Неговият курс на лечение е бил същият като на останалите пациенти.
Поставянето на такава диагноза не е лесно. Симптомите са твърде често срещащи се - висока температура, треска, главоболие, схващане на врата.
Специалистите предупреждават, че в горещия сезон водата в езера и реки се стопля и в нея може да се увеличи значително присъствието на опасните амеби. Особено непрепоръчително е гмуркането и образуването на мътилка, докато плуваме.

Източник:
ЕПА/БГНЕС