Още през 1997 г. "Епъл" и "Майкрософт" се договорили да не си копират продуктите, стана ясно в хода на делото между "Епъл" и "Самсунг" за патентни нарушения.
Свидетелят Борис Текслър, директор на "Епъл" по патентно лицензиране, твърди, че споразумението от миналия век покрива широк спектър от патенти за дизайн и технически решения.
Сключвайки го, ние бяхме съвършено наясно, че няма да се копираме едни други, признава Текслър, цитиран от The Verge.
Договорът се отнася до функционалности, потребителско взаимодействие и форм фактор на продуктите.
"Майкрософт" не може просто да пусне продукт, който копира потребителския интерфейс и хардуера на iOS устройства. И наистина, таблетът Surface се различава значително от iPad, особено на фона на много други клонинги на епълското устройство.
"Епъл" пък няма право да копира уникалния и патентован графичен интерфейс на Windows 8, например, или конструкцията на Surface.
Все пак документът не дава пълна яснота за това какво могат да заимстват компаниите една от друга и какво не.
Двете страни са се договорили да не създават продукти, които са идентични или си приличат в значителна степен. Границите на "значителна степен" явно ще се определят от адвокатите според всеки конкретен случай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!