Годишно проучване на трансатлантическите тенденции на германския Фонд "Маршал" представи отговори за това до колко е нужна войната, за да се постигне справедливост.
Според резултатите американците и британците са на коренно противоположно мнение с повечето европейци по въпроса дали войната е необходима в момент, когато мисията на многонационалната коалиция в Либия навлиза в шестия си месец.
В оповестенните данни става ясно още, че
75 процента от американците смятат, че при определени условия войната е нужна,
за да се постигне справдливост.
Само 33 процента от участниците в анкетата от 12 страни от ЕС, сред които и България, са съгласни с това мнение.
Шейсет и четири процента са против него.
Само във Великобритания от 12-те страни членки на ЕС, участвали в допитването, 64 процента от анкетираните подкрепят становището на американците, че войната е понякога нужна, за да се възцари справедливостта.
От допитването става още ясно, че мнозинството от европейците (54 процента) искат САЩ да играят силна лидерска роля в международните дела.
Седемдесет и два процента от европейците запазват положителното си мнение за САЩ.
Анкетата е била поведена и в Турция, където 69 процента от анкетираните са заявили, че силната лидерска роля на САЩ в международните дела не е желана, а
62 процента са признали, че не гледат с добро око на САЩ.
Мнозинството от турците обаче са подкрепили мнението на анкетираните хора от 12-те страни от ЕС, че войната не е необходима, за да се постигне справедливост.
Турските участници в анкетата са признали, че не одобряват начина, по който Барак Обама води войната с международния тероризъм.
Германският фонд "Маршал" е мозъчен тръст, специализиран в изследване на американо-европейските отношения.
Във вторник той оповести част от резултатите от годишното си изследване за трансатлантическите тенденции и нагласи. Пълната версия на изследването ще бъде публикувана на 14 септември.
В допитването са участвали общо 1000 души. Освен от България, Великобритания, Турция и САЩ, анкетирани са от Франция, Германия, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Испания и Швеция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!