Митовете около Нобела и как се става нобелист
Председателят на Норвежкия Нобелов комитет обявява победител.   
Източник: ЕПА/БГНЕС
15
Се ествуват много митове и легенди около Нобеловата награда за мир (NobelPeacePrize.org).

Гейр Лундестад, секретар на норвежкия Нобелов комитет, който присъжда отличието, представя някои от най-широкоразпространените пред Асошиейтед прес. Ето някои от тях:

1. Наградният комитет разгласява списък със селектираните кандидати. Истината е, че комитетът не съобщава имената на нито един от кандидатите и не разкрива информация за тях в продължение на 50 години.

2. Кампания за даден претендент може да повлияе на наградния комитет. Напротив, такава кампания би имала точно обратния ефект върху независимия комитет, който не желае да се влияе от обществените настроения.

3. Кандидатите могат да бъдат номинирани до последната минута. В действителност крайният срок е осем месеца преди съобщението с точно определена дата - 1 февруари.

4. Всеки може да номинира личност или група за Нобеловата награда. Не, въпреки че Нобеловият правилник разшири през 2003 г. списъка от хора, които могат да номинират.

Сега това са бивши лауреати, настоящи и бивши членове на комитета и неговия персонал, членове на националните правителства и законодателни органи, университетски професори по право, теология, социални науки, история и философия, лидери на институти за изследване на мира и външните отношения и членове на международни съдилища.

5. Наградата може да бъде оттеглена, ако лауреатът не живее в съответствие със стандартите на отличието за мир. Такива условия не са предвидени.

6. Нобелът може да бъде присъден посмъртно. Това е изключение и се е случвало само веднъж, през 1961 г., когато бившият генерален секретар на ООН Даг Хамаршелд, загинал в самолетна катастрофа в Африка, получава наградата посмъртно.

7. Отличието се връчва, за да се признаят усилията за мир, човешки права и демокрация само ако са били успешни. Много по-често обаче тя се дава, за да се насърчат лауреатите да доведат усилията си докрай, понякога в критични моменти.

Сред носителите на Нобеловата награда за мир са бившият финландски президент Марти Ахтисаари (2008 г.), основателят на банката "Грамин банк" Мухамад Юнус (2006 г.), бившият американски президент Джими Картър (2002 г.), бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан (2001 г.), мианманската опозиционна лидерка Аун Сан Су Чжи (1991 г.) и други.

Тази седмица за 108-ми път се оповестяват Нобеловите награди (NobelPrize.org). Те се връчват от 1901 г. насам и са в общо пет категории. Но как се става Нобелов лауреат?

Ето някои от по-важните спирки по пътя към престижното отличие

1. Трябва да изобретите или откриете нещо наистина значително в една от дисциплините, които шведският учен и бизнесмен Алфред Нобел е учредил - физика, химия, медицина, литература и мир. Наградата в категория икономика се дава едва от 1968 г.

2. Никой няма право да се предлага сам, кандидат-лауреатите трябва да бъдат номинирани - от някой, който Кралската шведска академия на науките смята за достоен.

3. Ако бъдете номиниран, трябва да предадете научния си труд за оценка. За всяка от петте дисциплини има комисия от експерти, включваща от три до пет души.

4. Лауреатите се избират от няколко институции - Кралската шведска академия на науките (KVA.se) присъжда Нобеловата награда за физика, химия и икономика, Каролинският медикохирургически институт в Стокхолм - за медицина, Шведската литературна академия (SvenskaAkademien.se) - за литература, а 5-членен комитет, избран от норвежкия парламент - наградата за укрепване на мира.

5. В началото на октомври се оповестяват имената на лауреатите - най-много по трима в категория. Повечето от тях узнават от медиите, че са получили Нобел, тъй като те се опитват да ги открият минути след оповестяване на решението. Някои от Нобеловите лауреати са напълно неподготвени за високата чест.

6. Церемонията по награждаването е по принцип на 10 декември, годишнината от смъртта на Алфред Нобел.

7. Има строги изисквания за облеклото. Мъжете трябва да носят фракове и бели папионки, като костюмите се шият по поръчка специално за лауреатите.

8. Паричната стойност на наградата е около 1 млн. евро. Ако има няколко лауреати в една категория, сумата се поделя по определени правила. Парите се облагат с данък.

Най-много Нобелови лауреати имат САЩ - общо 306, на второ място е Великобритания със 107 лауреати, а Германия е трета с 80. До началото на тази седмица са връчени общо 809 Нобелови награди, като 754 от тях на мъже и само 35 на жени. Двадесет отличия са дадени на институции.

Мари Кюри е не само първата жена, получила Нобел, но и единствената досега с две награди - през 1903 г. заедно със съпруга си за физика, а през 1911 г. - за химия. И дъщерята на двамата учени е Нобелова лауреатка в категорията химия.

Данните за номинациите остават засекретени общо 50 години. Едва сега е достъпна информацията за периода 1901-1956 г. От документите става ясно, че Джейн Адамс е бил номиниран 91 пъти преди да получи Нобелова награда за мир през 1931 г. В същата категория два пъти е бил номиниран и... Сталин.
Коментари 15
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

15 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

„Безнадеждно заличени": Древен надпис на изгубен език е окончателно разчетен

Любопитно Преди 12 минути

Всичко за древния надпис може да прочетете в следващите редове

Откриха граната в двора на РЗИ - Ямбол, отцепиха района

Откриха граната в двора на РЗИ - Ямбол, отцепиха района

България Преди 20 минути

Сигналът е получен на тел. 112 малко след 09:00 ч.

Тежка катастрофа затвори пътя Пещера-Пазарджик, има пострадали

Тежка катастрофа затвори пътя Пещера-Пазарджик, има пострадали

България Преди 49 минути

Инцидентът е станал около 11.00 часа

<p>Радев: Дипломацията трябва да върви преди бомбите и ракетите</p>

Радев: Дипломацията трябва да върви преди бомбите и ракетите, а не след тях да потушава последствията

България Преди 53 минути

Аз съм убеден, че могат да бъдат прекратени бойните действия при наличие на ясна политическа воля, отбеляза държавният глава

.

Най-популярните страници в Уикипедия през 2024 г.

Любопитно Преди 2 часа

Най-разглежданите страници в Уикипедия през 2024 г. са свързани предимно с популярната култура и политиката на САЩ

,

„Шербет от боровинки“ с премиера по DIEMA FAMILY

Любопитно Преди 2 часа

Новият турски сериал ще се излъчва всеки делничен ден от 22:00 ч.

Пеевски: Няма да подкрепим нито един от излъчените кандидати за председател на НС

Пеевски: Няма да подкрепим нито един от излъчените кандидати за председател на НС

България Преди 2 часа

Според него всички трябва да осъзнаят, че е „свършило“, да се изчетат парламентарните групи и да мине „рулетката“

Дина Болуарте

Президентът на Перу си оперира носа, искат ѝ оставка

Любопитно Преди 2 часа

Дина Болуарте няма собствена партия в Конгреса и има рейтинг на неодобрение от близо 95%

,

Трима мъже са изчезнали след опит да изкачат най-високата планина в Нова Зеландия

Свят Преди 3 часа

„Полицията работи с посолствата на САЩ и Канада, за да информира и подкрепи семействата на тримата мъже“

Борисов: Откъде накъде ПП-ДБ ще ми поставят условия

Борисов: Откъде накъде ПП-ДБ ще ми поставят условия

България Преди 3 часа

Ако получа първия мандат, ще поканя всички партии без ДПС и АПС, каза той

<p>&bdquo;Радиационна зона&ldquo; ще приключи войната в Украйна</p>

Приятел на Путин говори за „радиационна зона“ в Украйна

Свят Преди 3 часа

Руският магнат Константин Малофеев смята, че светът е „на ръба на ядрена война“

Българин получи тежка присъда за трафик на наркотици във Великобритания

Българин получи тежка присъда за трафик на наркотици във Великобритания

Свят Преди 4 часа

Членовете на банда за контрабанда на дрога бяха вкарани в затвора, след като кокаин с улична стойност 200 млн. паунда беше заловен в пратка от банани