Френска парламентарна комисия препоръчва да се приеме закон, който забранява носенето на забрадки на обществени места.
В доклада й се препоръчват и санкции при неспазване на правилата, сред които отказ на документ за пребиваване в страната и отказ на гражданство.
След шестмесечна работа комисията призовава да се забрани забулването не само в учебните заведения, както беше досега, но и в болниците, обществените сгради и транспорта.
Забрадките остават позволени единствено на улицата.
Докладът от 200 страници не съдържа призив за обявяване на подобно облекло извън закона. Той е внимателно формулиран, за да не обиди 5-те млн. мюсюлмани във Франция, отбелязва Асошиейтед прес.
Дискусиите по темата започнаха след изказване на президента Никола Саркози през 2009 г., че
забулването не е желателно на френска земя.
Членовете на комисията от управляващата партия Съюз за народно движение настояват за пълна забрана на забрадките на обществени места и налагане на глоби при нарушение.
В опозиционната социалистическа партия обаче са на крайно противополжни мнения. Едни от депутатите искат категорична забрана, но други са против заклеймяването на това маргинално, според тях, явление.
"Закон, забраняващ забрадките, създава сериозни юридически проблеми. Напълно е възможно той да бъде отменен от Конституционния съд или заклеймен от Европейския съд за правата на човека (ECHR.coe.int). Това ще нанесе удар на Републиката", се казва в доклада на комисията.
Затова членовете й предлагат на първо време парламентът да приеме резолюция, в която да обяви, че
"цяла Франция казва "не" на забулването".
Авторите препоръчват да се приеме закон, с който да се забрани скриването на лицето на публични места.
Противниците мюсюлманките да носят традиционните си покривала наричат този вид облекло "врата към екстремизма", "оскърбление срещу равенството между половете" и "посегателство срещу светските принципи във Франция".
Мюсюлмански религиозни лидери обаче предупредиха, че пълната забрана със закон на носенето на традиционно мюсюлманско облекло може да породи екстремизъм. Към тях се присъединиха католически и юдейски лидери, които заявиха, че
подобна драстична мярка е прекалена.
Франция има най-голямата мюсюлманска общност в Западна Европа. По официална информация около 2000 жени ходят забулени, но много малка част носят традиционния никаб, който покрива почти цялото лице, с изключение на очите.
В страната е забранено носенето на религиозни символи единствено в учебните заведения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!