Косово има 1,8 млн. жители, от които 96% са мюсюлмани, 2,2% католици и 1,5% православни, показват предварителни резулатати от преброяването.
23% от населението са албанци, 1,5% сърби (без сърбите от Северно Косово, които бойкотираха преброяването), 1,6% бошняци и 1,1% турци.
Мюсюлманите в Косово са 1 660 598, католиците 38 223, а православните 25 685, 1209 души не принадлежтат към нито една религиозна общност, а 7077 не са отговорили на въпроса за религиозна принадлежност, показват резултатите, публикувани в прищинския в. "Експрес".
Преброяването в Косово бе извършено през април миналата година. Официални представители на статистическия институт твърдяха, че то е направено по "най-високи международни стандарти", докато представители на някои от малцинствата казаха, че е имало случаи на натиск и дори забрана хората да посочват етническата си принадлежност, отбелязва агенция МИА.
По-рано днес бяха обявени
предварителни резултати от референдума в Северно Косово,
населено предимно със сърби.
Само 69 жители на Северно Косово са отговорили утвърдително на въпроса "Признавате ли институциите на властта на така наречената Република Косово?" на двудневния референдум, който се проведе на 14 и 15 февруари в няколко селища в областта.
Останалите 99,74% от участниците са гласували против властта на Прищина, съобщиха пред журналисти представители на избирателната комисия.
Избирателната активност е била 75,28%. Окончателните резултати ще бъдат обявени на 19 февруари.
За да се засили избирателната активност, през селищата в общината е обикалял автомобил с високоговорител, от който звучали родолюбиви песни и призиви към хората да излязат да гласуват.
Самото гласуване преминава
без присъствието на чуждестранни наблюдатели,
тъй като нито една международна организация не се отзова на поканата, а Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и мисията на ООН в Косово (ЮНМИК) оцениха, че референдумът е невалиден и няма да има никакви правни последици.
Правителството в Прищина посочи, че с допитването се проявява "болната амбиция и териториалната претенция на Сърбия по отношение на Косово" и обвини сръбското правителство, че стои зад организирането на референдума. Косовското правителство призова международната общност да продължи да оказва натиск върху властите в Белград за "прекратяване на подобни незаконни действия, които пряко поставят под въпрос териториалната цялост на международно признатата държава Косово".
Белград обаче също заяви, че не е съгласен с допитването,
като подчерта, че то ще навреди на националните интереси на Сърбия и най-вече на амбицията й да започне процедура за присъединяване към ЕС.
Парламентът на Косово прие декларация, в която обяви референдума за "неважещ и без правно действие".
В правителството смятат, че той застрашава териториалната цялост на страната, но изтъкват, че
ще се забрави така бързо, както бе проведен.
Един такъв референдум няма правна сила. От друга страна той е незаконен, тъй като са го организирали хора, които не са упълномощени за такова нещо. Той отразява усилията на Сърбия "да играе играта на наша територия", заяви вицепремиерът Хайредин Кучи, цитиран от в. "Данас".
Медиите цитират ръководителя на белградския екип за преговори с Прищина Борислав Стефанович, който оценил, че референдумът няма да застраши продължаването на диалога, но със сигурност ще влоши допълнително позицията на Сърбия в международен план, казва Стефанович.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!