Над 2/3 от американците не одобряват начина, по който правителството на президента Барак Обама се опитва да овладее поскъпването на горивата.
Повечето обаче не смятат, че той е виновен за високите цени, сочат резултати от анкета на Ройтерс и института Ипсос.
68% от американците не одобряват политиката на поскъпване на горивата, 24% са съгласни с нея, показва анкетата, извършена в понеделник и вторник.
Растящите цени на горивата се превърнаха в един от най-важните проблеми в предизборната кампания за президентските избори в САЩ през ноември.
За изминалия месец цената на галон (ок. 3,8 л, б.ред.) бензин в САЩ
се повиши с близо 30% до 3,90 долара,
посочва Ройтерс.
Мнозинството избиратели, подкрепящи една от двете големи партии, но също и независимите, не одобряват начина, по който президентът демократ се опитва да овладее поскъпването на горивата.
Неодобрение изразяват 89% от избирателите, подкрепящи републиканците, 52% от гласуващите за демократите и 73% от независимите.
Участниците в допитването обаче са склонни да винят за високите цени на горивата не политиците, а петролните компании, които искат да извлекат максимални печалби, добавя Ройтерс.
Поскъпването на бензина е голям проблем в САЩ, но той
не поставя под въпрос възстановяването на икономиката,
заяви пред телевизия Ей Би Си президентът на Управлението за федерален резерв (УФР) Бен Бърнанке, цитиран от Франс прес.
За много хора поскъпването на бензина е изпитание, изтъкна централният банкер. Според него обаче от икономическа гледна точка това е "среден риск".
На последното си заседание на 13 март УФР посочи, че поскъпването на горивата може да има временен ефект върху инфлацията, но в по-дългосрочен план тя ще се понижи постепенно до целта от 2% на годишна основа.
В интервюто Бърнанке посочва, че засега управлението намира за необходимо да действа предпазливо и че няма причина да намалява извънредната подкрепа за възстановяването на американската икономика.
Без по-бърз икономически растеж, може да минат още няколко години, докато безработицата в САЩ спадне до нормални равнища, отбелязва Бърнанке, цитиран от Асошиейтед прес.
При все това той заявява, че напоследък вече спи по-добре, защото
американската финансова система изглежда по-здрава
и заплахите от европейската дългова гриза не са така обезпокоителни.
Прекалено рано е да се обяви победа за възстановяването на икономиката на САЩ, допълва обаче Бърнанке, цитиран от Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!