България е единствената държава в ЕС, която отбелязва спад по дългосрочния си лихвен процент за четвърти пореден месец.
Това съобщават от Министерството на финансите (МФ).
Хармонизираният дългосрочен лихвен процент на България, основан на доходността по 10-годишните държавни облигации, намалява от 5,39% до 5,27% през периода юни-октомври 2011 г.
Данните са публикувани на 11 ноември от Европейската централна банка, посочват от МФ.
По данни на ЕЦБ девет държави членки на Европейския съюз имат по-висока стойност на показателя от българския дългосрочен лихвен процент, а две страни са с лихвен процент, много близък до българския.
Само при още три държави от ЕС се наблюдава намаление на лихвения процент, но спрямо предходния отчетен период.
Резултатите от проведения на 21 ноември аукцион за продажба на седемгодишната облигация, емитирана през 2010 г., са в унисон с трайното стабилизиране на дългосрочната дългова динамика на България и понижаващата се доходност на вторичния пазар, се посочва в съобщението.
Остатъчният срок на емисията към датата на преотварянето е 5 години и 3 месеца, което обезпечава повишеното търсене през последните месеци на инвестиционни алтернативи в средносрочния сегмент на дълговата крива.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!