Новото коалиционно правителство на Гърция се отказа от плановете си да преговаря за смекчаване условията на чуждестранната финансова помощ.
Това се случи, след като кредиторите ясно показаха, че не са готови на отстъпки, съобщава Агенция "Фокус".
Министърът на финансите Янис Стурнарас каза в интервю за "Файненшъл таймс", че коалиционното правителство трябва да ускори реформите си.
Едва тогава Гърция може да иска предоговаряне на условията по одобрения през февруари пакет финансова помощ в размер на 174 млрд. евро, смята Стурнарас.
"Програмата за реформи не се изпълнява добре и ние не можем нищо да искаме от кредиторите, докато не се върнем в рамките й. Светлина в края на тунела има, но тунелът е дълъг", подчерта той.
Ключова тема на преговорите ще бъде отпускането на следващия транш от заемите за Гърция, пишат днес всекидневниците в южната ни съседка.
Траншът е в размер на 31,5 млрд. евро и Атина иска да получи парите на 20 август, коментират вестниците по повод първата среща на премиера Андонис Самарас с пратениците на ЕС, ЕЦБ и МВФ.
Гръцките медии съобщават, че Самарас и финансовият министър Стурнарас при първата си среща с представителите на трите институции са се сблъскали със "суровата действителност".
Причината е, че кредиторите не смятали да отстъпят и били непреклонни в исканията си Атина да изпълни поетите ангажименти и да приложи програмата, за да продължи външното й кредитиране.
Гръцкото правителство разчита да получи до 20 август 31,5 млрд. евро от европейския механизъм за подкрепа, за да покрие плащанията си по заплати и пенсии, да ускори рекапитализацията на банките и да изплати облигации, които държи в портфейла си Европейската централна банка, пише в. "Вима".
На 20 август изтича падежът на облигации на банката, които трябва да бъдат покрити. В същото време държавните фондове и каси се нуждаят от свежи пари, за да могат да извършат плащания на пенсии и заплати през септември.
"Чакат ни трудни години", извежда в заглавие в. "Нафтемборики" думите, казани от финансовия министър след среща с "тройката".
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!