В редакционна статия британският вестник "Файненешъл таймс" коментира вчерашните прогнози на Международния валутен фонд за загуби в световния финансов сектор.
Според изданието новото число - над 4 трилиона долара в глобален мащаб, не е изненадващо, но въпреки това е шокиращо.
В продължение на повече от година прогнозите на МВФ за спад в икономиката нарастваха с всяка следваща оценка, припомня вестникът.
Някои правителства може да не са съгласни с тях. Крайният резултат може да е по-добър, особено ако - както американското правителство изглежда смята - пазарите намалят стойността на активите, свързани с кредитиране. Но може и да е по-лошо. Във всеки случай оценките на МВФ не ни оставят никакво място за пожелателно мислене и ни принуждават да осъзнаем, че положението ще се влоши, отбелязва "Файненшъл таймс".
Друга важна поука от доклада на МВФ е, че рецесията в реалната икономика утежнява загубите във финансите: обикновени заеми, неекзотични акции съставляват половината от прогнозираните отписвания на активи.
Европейските институции са изправени пред най-големи загуби. МВФ очаква американските институции да отпишат 550 млрд. долара за периода 2009-2010 г. в допълнение към вече отписаните 510 млрд. долара.
Институциите в еврозоната и Обединеното кралство обаче вероятно ще загубят около 750 млрд. и 200 млрд. долара съответно.
За Европа, изглежда, най-лошото все още предстои.
Особено безпокойство поражда фактът, че централно- и източноевропейските страни изпитват голяма нужда от външно финансиране и широко присъствие на западноевропейски банки в тези страни.
Правителствата в региона трябва да обърнат внимание на предупреждението на МВФ за евентуални заразни кризи в платежния баланс, отбелязва вестникът.
Връщането на банковите системи към състоянието им от средата на 90-те години ще изисква масови рекапитализации: 500 млрд. долара в САЩ, 725 млрд. долара в еврозоната и 250 млрд. във Великобритания, посочва МВФ.
За да стане това възможно, отбелязва вестникът, властите трябва да подготвят почвата за обръщане на преференциалните акции в обикновени и да вкарат в действие сделките дълг срещу акции, ако това е необходимо.
Правителствата може да очакват най-хубавото, но трябва да се готвят за най-лошото, предупреждава "Файненшъл таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!