У ниверситетите сами да определят размера на студентските такси и броя на студентите и докторантите.
Това реши Народното събрание, като прие на първо четене изменения в Закон за висшето образование, предложени от Татяна Калканова (НДСВ) и група депутати.
Предложението подкрепиха 113 народни представители, 17 бяха против, а 14 се въздържаха, информира БТА.
Според промените степента на обучение "специалист" в колежите ще бъде заменена със степен "бакалавър". Предложението е на шефа на образователната комисия в парламента Лютви Местан.
Обучението по специалностите "медицинска сестра" и "акушерка" за придобиване на степен "бакалавър" ще се провежда във факултети, филиали и колежи, получили акредитация.
Ще се въведе и система за диференциране на таксите, включително и за освобождаване от тях, като критериите ще се определят от висшите училища.
Предвижда се да бъде прекратено така нареченото "изнесено обучение", извън основни звена и филиали на висшите училища.
Учени от БАН настояват
от 1 юли заплатите в науката да се увеличат,
за да се спре "изтичането на мозъци" и да се стимулират младите учени.
Обръщението им беше представено днес на пресконференция от три синдикални организации - Синдикален академичен съюз, федерация Техническа индустрия, наука, информатика" към КТ "Подкрепа" и Националната академична синдикална асоциация.
В документа се настоява старши научните сътрудници първа степен да получават 1300 лева, старши научните сътрудници втора степен - 1000 лева, научните сътрудници първа степен - 850 лева, научните сътрудници втора степен - 700 лева, научните сътрудници трета степен - 600 лева, магистрите - 500 лева, бакалаврите - 400 лева, специалистите - 300 лева, а стипендиите за докторантите да бъдат 500 лева.
Трите синдикални организации настояват още средствата, отделяни за наука, да се увеличават годишно с поне 0,2% от БВП.