В Германия се говори за истинска миграция на възрастни хора към източната част на страната. Наемите там не са толкова високи, има и повече паркове.
Докато младите напускат Източна Германия, тъй като няма достатъчно работа, мястото им се заема от пенсионери. В страната все повече се заговаря за този
любопитен миграционен феномен
Ининг Ред например е на 72 години, той е дядо със спортна фигура. От година живее със съпругата си в градче близо до полската граница.
За много германци обаче не е лесно да решат да се преместят към Източна Европа. Причината е, че в съзнанието им Изтокът си остава тера инкогнита.
Нещо повече - те не са гледани с добро око и от приятелите си. Мнозина ги смятат за луди.
За близо 12 години повече от 40 хил. души над 55 години са се преместили на Изток. Волфганг Хофман, професор в университета в Грайсвалд обобщава причините, които подтикват тези т.нар. локални имигранти да се преместят.
"Основната причина, която кара тези жители на Западна Германия да се настаняват в по-източни райони разбира се е свързана с красотата на пейзажа. Но трябва и да отбележим също доброто качество на медицинските услуги тук", разказва проф. Хофман.
За Янина Кравжик, която е ръководител на проучването на този миграционен феномен, обаче е необходимо медицинските услуги да се подобрят, за да са на висотата на очакванията на възрастните хора.
Още повече че много германски пенсионери нямат парични проблеми и са готови да инвестират в грижата за здравето си. Пенсионерите могат да харчат всеки месец по 200 евро на човек за лечение.
Според предвижданията регионът около Балтийско море ще се развива в тази посока и нищо чудно скоро да се превърне в
обширен старчески дом за богати пенсионери,
смятат авторите на проучването.
В друга европейска страна - Испания, и по-конкретно на испанския бряг, постоянно се увеличават пристигащите британски пенсионери. Те вече са четвъртата чуждестранна общност в Испания.
Британската общност е доста затворена, много организирана и вече заприличва на малка Англия. Британските пенсионери наброяват един милион и даже щурмуват политиката.
Въпреки че повечето от тези англичани не говорят испански, те си имат своите пъбовете, свои лекари и фризьори, супермаркети и голф.
Няма национална статистика, но на последните местни избори, където пребиваващите чужденци имат право да гласуват, много британски граждани са издигнали кандидатурите си. Някои даже да си сформирали политически партии.
Мнозина британски пенсионери се впускат в
непознатото предизвикателство, наречено България,
по една основна причина - възможността да живеят доволно с британските си държавни пенсии.
Докато животът в собствената им страна изправя голяма част от българските пенсионери на ръба на мизерията, то чуждите пенсионери намират тук своя рай.
Известно е, че в последните години възрастни англичани в пенсия на възраст между 60 и 65 години се насочват към закупуване на имот у нас на ниска за тях цена.
В това отношение страната ни преживява истинска миграционна вълна.
Интересът към България като място за живеене дава възможност за реализацията на строителни проекти като евроселища за британски пенсионери край Сандански, край Велико Търново. В някои от нашите села те откриват барове, правят опити в хотелиерския бизнес.
Пенсионерите от острова имат намерение да изживеят остатъка от живота си в България и се интересуват от бъдещето на страната. След някоя и друга година, прекарана в България, някои откриват и
по-философски причини да живеят у нас
В един от юлските си броеве британският вестник "Дейли телеграф" написа специална статия за Ани Томас, която е на 67 години и остава да живее тук заради красивата природа и спокойствието.
Но реално погледнато България е предпочитана от британците и заради възможността да изтеглят своята пенсия от Великобритания без проблем.
Има страни в Европа като Португалия, чието законодателство усложнява получаването на пенсията като паричен превод. Затова английските пенсионери, известни като "прелетните птици", търсещи топлите страни, заобикалят Португалия.
Доходите на пенсионерите в много страни са ниски, но разликата е в стандарта на живот.
Британските пенсионери могат да отидат на ресторант за 6 паунда, да пият бира за 35 пенса, нещо, което на острова не могат да си позволят.
В тази посока страната ни става привлекателна и за немските пенсионери, чиито пенсии не им достигат за добър живот в родината им.
Това е причината дори пенсионери от Япония да изберат България за втора родина. Първите чуждестранни заселници в село Шипка, пенсионери от страната на Изгряващото слънце, имат проект
да поканят 1 млн. японски пенсионери да дойдат да живеят в България
с пенсиите си. Една средна японска пенсия се равнява на 2 900 лева.