Най-малко 357 души са загинали при пожар в затвор в Хондурас, съобщи Ройтерс, като се позова на представител на генералната прокуратура.
Заедно с хората, смятани за изчезнали, числото на жертвите надхвърля 400 души, което значи почти половината от затворниците.
Има и 21 ранени.
Според Луси Мардер, ръководител на отдела по съдебна медицина към
прокуратурата, имайки предвид колко са ранените, броят на загиналите
може да нарасне.
Пожарът избухнал през нощта
в затвор в централния град Комаягуа, на 140 километра северно от столицата Тегусигалпа, където наказания изтърпявали най-малко 820 души.
Според съобщенията затворът е бил унищожен от огнената стихия.
По-голямата част от жертвите са починали от задушаване, уточни началникът на националната система от заведения за излежаване на наказания в Хондурас.
Говорител на пожарната разказа, че докато се опитвали да потушат огъня, той и колегите му са станали свидетели на ужасяващи сцени. "Към сто затворници изгоряха или се задушиха от дима в килиите си. Не можахме да ги извадим, защото нямахме ключове, а не открихме и надзирателите, които държат ключовете", каза говорителят.
Десетки тела са изгорели до неузнаваемост и ще са необходими поне три месеца за идентифициране чрез ДНК-тестове.
Причината за пожара все още не е установена,
но двете хипотези са, че огънят е бил предизвикан от разбунтували се затворници или от късо съединение.
Около 475 души са избягали от затвора, каза говорителят на хондураското министерство на обществената сигурност Ектор Иван Мехия, цитиран от АП.
Според местни медии при инцидента е загинал и шефът на градската противопожарна служба.
Пожарът е един от най-големите, избухвали някога в Латинска Америка.
По данни на ООН Хондурас е страната с най-висок процент убийства на глава от населението в света. През 2009 г. там са регистрирани над 80 убийства на 100 хил. души - 16 пъти повече, отколкото в САЩ.
В затвора в Комаягуа наказания изтърпяват над 800 души, което надхвърля значително капацитета му. През юли 2010 г. президентът Порфирио Лобо обяви за критично положението в 24 затвора в страната. Неговият министър на сигурността по онова време нарече затворите пренаселени до краен предел "университети по престъпност".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!